Bakan açıkaldı; marketlerde yeni dönem başlıyor

Bakan açıkaldı; marketlerde yeni dönem başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda depozito uygulamasına ilişkin açıklama yaptı. Kurum, uygulamanın 2022 Ocak ayıyla beraber başlayacağını duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığ'ının 2022 yılı bütçe görüşmelerine katıldı. Murat Kurum, sunum öncesindeki konuşmasında 'depozito uygulaması'na değinerek, uygulamanın 2022 Ocak ayıyla beraber başlayacağını duyurdu.

Yıl başından itibaren Türkiye'de kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlarda depozito sistemi geçerli olacak ve ambalaj markete iade edildiğinde ücreti geri alınacak.

İade yerine aynı mahiyette yeni bir ambalajlı ürün ile takas tercihi de yer alacak. Çevre korunmasında rol oynayan sistemle ekonomiye yılda 1 milyar 400 milyon lira katkı sağlanması bekleniyor.

Ambalaj etiketlerinde açıkça görünür, okunaklı ve kolay silinmeyen, bozulmayan "Depozitoludur" ibaresi bulunacak ve sisteme özgü barkodlar kullanılacak. Boş ambalajların, piyasaya sürenler tarafından kurulacak sistem ile satış noktalarından veya bayilerden toplanması sağlanacak.