Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı

Bakan Tüfenkçi: (İş Yasası) Bizim Hükümet Olarak Düzenleme Yapmamız Lazım

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Yerel Zincirler Buluşuyor...

Bakan Tüfenkçi: (İş Yasası) Bizim Hükümet Olarak Düzenleme Yapmamız Lazım
A+ A-

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Yerel Zincirler Buluşuyor 2016" konferansının açılışında konuştu.

İş gücünün niteliği noktasında verimliliğin esas alınması gerektiğini belirten Tüfenkci, "İş gücü verimlilik düzeyini yükseltmemiz lazım. Evet burada çok büyük sıkıntılar var. Perakendecilik sektörü emek yoğun bir sektör. İstihdam oranlarının yüksek olduğu sektörlerden. Ama burada yapısal bir takım sıkıntılar var. Bu sektörde aynı zamanda işçi anlamında sirkülasyonun çok yoğun olduğu sektör. Nitelikli işçi ve elemanı tutabilme sorunu var. Nitelikli eleman bulabilme sorunu var. İş yasalarından kaynaklı sorunlar var; Siz işçi ile helalleşiyorsunuz. 2 sene sonra, 3 sene sonra, 5 sene sonra bakıyorsunuz ki tebligatla şu kadar mesai şu kadar kıdem şu kadar bilmem ne. Ve iş yasaları da maalesef işverenin lehine çok da değil doğrusu. İşte tam da bu noktada, bizim hükumet olarak düzenleme yapmamız lazım" dedi.

Salonda bunun üzerine alkış alan Bakan Tüfenkci, "Kimden yana yapmamız lazım. Verimliliği arttırma yönünden yapmamız lazım. Bu şu anlama gelmemeli; işçinin hakları yensin veya işçinin hakları zayıflatılsın, asla ve asla değil. Biz o inancın temsilcileri değiliz. Biz işçinin hakkı, daha teri kurumadan verilsin ve sonuna kadar verilsin istiyoruz. Ama kıdem tazminatı, fazla mesai gibi veya mahkeme kapılarında da perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren işletme sahiplerimizde gününün büyük bölümünü bunlarla harcamasın. Madem verimlilikten bahsediyoruz. İşte onun için kıdem tazminatı fonunu getirmek istiyoruz" diye konuştu.

"Yerel Zincirler Buluşuyor 2016" etkinliği bakanın konuşması ve ardından kurdela kesimiyle başladı. Bakan daha sonra açılan standları gezdi.

(FOTOĞRAF)