Başvurdu; 817 TL gelen doğalgaz faturasını 96 TL'ye düşürdü

Başvurdu; 817 TL gelen doğalgaz faturasını 96 TL'ye düşürdü

Doğal gaz sayacı değiştirildikten sonra 817 lira fatura gelen vatandaş, rakamı yüksek bulup Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. KDK'nin idareyle yaptığı görüşme sonucu söz konusu fatura 96 liraya düştü.

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK), yüksek doğal gaz faturası gelen vatandaşın başvurusu üzerine ilgili kamu idaresiyle yaptığı görüşmeler sonucu mağduriyet giderildi.

KDK'ye başvuran bir kişi, 2020 kasım ve aralık aylarına ait doğal gaz faturasının gelmemesi üzerine ilgili kurumla görüştüğünü ve yetkililerin gelip bozuk olduğunu belirterek sayacı değiştirdiklerini ifade etti.

 817 LİRALIK FATURAYA İTİRAZ

Sayaç değiştikten sonra 817 lira fatura gelen başvurucu, evde 2 kişi kaldıklarını ve çalıştıkları için gün içinde fazla evde bulunmadıklarını kaydetti. Yetkililer tarafından yaklaşık bir yıldır sayacın yanlış okuma yapması nedeniyle yüksek fatura geldiği yönünde bildirim yapıldığına dikkati çeken başvurucu, sayaç değişikliği sonrasında hesaplanan ortalama tüketim bedelinin normal olmadığını, fazla gelen fatura bedelinin yeniden düzenlenmesi ve mağduriyetinin giderilmesini istediğini bildirdi.

FATURA 96 LİRAYA DÜŞTÜ

Başvuruyu inceleyen KDK, ilgili idareyle görüşmeler gerçekleştirdi. KDK'nin girişimleri sonucu şikayete konu olan 817 liralık fatura tutarı idare tarafından düzeltildi ve başvurucuya 96 liralık yeni fatura çıkarıldı.