Benzine 44 kuruş zam geliyor

Benzine 44 kuruş zam geliyor

Akaryakıt fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Benzinin litre fiyatına 26 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş zam geleceği bildirildi.

Döviz kurlarındaki artış ve küresel enerji krizi nedeniyle akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam geliyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, geçtiğimiz hafta 14 kuruş zam yapılan benzinin litre fiyatında 44 kuruş zam yapılacağı bildirildi. Zam, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Buna göre, Ankara'da ortalama 7,99 liradan satılan benzinin litre fiyatı 8,43 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 7,93 liradan 8,37 liraya, İzmir'de 8 liradan 8,44 liraya çıkacak.

Benzine en son 16 Ekim'de 37 kuruş zam gelmişti. Bir miktarı eşel mobil sistemi gereği ÖTV'den karşılanan artışın 14 kuruşu pompa fiyatlarına yansımıştı.

Motorin ve LPG için ise yeni bir zam kararı bulunmuyor.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Aktaş’ın BloombergHT yayınında aktardığına göre benzine gelecek son zamla birlikte İstanbul’da bu gece yarısından itibaren fiyat 8,39 seviyesine gelecek.

 ÇİFT HANEYE KOŞUYOR

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, enerji fiyatlarındaki artışın devam etmesi ve 9,80’leri aşan dolar kurunun bu seviyelerde kalması durumunda yeni akaryakıt zamlarının kapıda olduğunu söyledi.

EPGİS başkanı, eşel mobil sistemiyle karşılanan 2,53 liralık payın olmaması durumunda ise benzinin şu an 11 lira 50 kuruş seviyesinde olacağını söyledi.

Eşel mobil sistemi, motorin, benzin ve otogazda vergilerin azaltılması yoluyla zamların tüketiciye yansımasının önüne geçen bir sistem. Benzinde 2,53, motorinde 2,05 LPG’de ise 1 liralık zam bu sistem aracılığı ile karşılandı ve kapasite tamamen doldu.

Eşel mobilin sıfırlanmasının ardından ise benzinde 58 kuruş, LPG’de 1,21, motorinde ise 87 kuruşluk fiyat artışı gözlendi.

Aktaş ayrıca kur ve akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak zam dalgasının sürebileceğinin altını çizerek şunları söyledi:”Eğer yurtdışında ürün fiyatlarının artışı böyle devam eder ve yurt içinde döviz kurunda herhangi bir gerileme olmadığı takdirde bir miktar daha yukarı yönlü seyir görünüyor maalesef. “

Kur şokları ve zamların kendi kar marjlarını da etkilediğini belirten EPGİS başkanı şöyle devam etti: “Her gelen zamda bizde negatif etkileniyoruz. Bizim EPDK’nın belirlediği 87 kuruş civarında bir kar marjımız var. Ne zam gelirse gelsin biz o miktarı kazanıyoruz. Ancak bizim kar marjlarımız da her zamla birlikte yüzdesel anlamda aşağı geliyor. Aslında biz de zam mağduruyuz.“