BES'te yeni dönem: İlk kısım kabul edildi

BES'te yeni dönem: İlk kısım kabul edildi
Güncelleme:

TBMM Genel Kurulunda, BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile alakalı düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi.

Çok sayıda vatandaşı yakından ilgilendiren BES ile alakalı önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için yeni dönem başlıyor. BES ile ilgili düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin birinci bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edilirken vatandaşlar BES'te yeni döneme dair değişiklikleri merak ediyor. Özellikle "BES'te devlet katkısı ne kadar olacak?" sorusunun yanıtı araştırılıyor. İşte BES ile ilgili son dakika haberinin detayları...

BES'İ DE İÇEREN TEKLİFİN İLK BÖLÜMÜNDEKİ MADDELER KABUL EDİLDİ
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edildi. Yapılan görüşmelerde teklifin ilk bölümünde yer alan maddeler kabul edildi.

 Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda yapılan değişiklikle banka nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilmeyecek. Üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda yapılan değişiklikle vergi kanunları uyarınca, iadesi talep edilen vergilere ilişkin olarak açılan davalarda, dava konusu tutarın yüzde 50'si oranında teminat alınmadan yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

BES'TE DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK?
Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda yapılan değişiklikle, BES'te belirli bir süre bulunmuş katılımcılara, kısmen ödeme alma imkanı sağlanacak. Halihazırda yüzde 25 olarak belirlenmiş olan devlet katkısı oranı yüzde 30'a yükseltilecek. İş veren tarafından ödenenler hariç Türk vatandaşı katılımcılar ile Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun ilgili maddesi kapsamındaki katılımcılar adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 30'una karşılık gelen tutar, şirketler tarafından Emeklilik Gözetim Merkezi'ne iletilen bilgiler esas alınarak devlet katkısı olarak Emeklilik Gözetim Merkezince hesaplanacak. Cumhurbaşkanı, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10'a kadar indirmeye yetkili olacak. 45 yaş üstü katılımcılar da talep etmeleri halinde otomatik katılım sistemine dahil edilebilecek. BES'e ödenen katkı paylarına yönelik yapılan düzenleme, sistemde yer alan katılımcılara da uygulanacak.

Kanun teklifinin kalan kısmı, yarın toplanacak TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. (DHA)

Etiketler bes emeklilik detay