için kaldı

Bir ekonomistten daha kabus senaryosu! Dolar için tahminini açıkladı

Bir ekonomistten daha kabus senaryosu! Dolar için tahminini açıkladı
Güncelleme:

Türk Lirası dolar başta olmak üzere döviz karşısında değer kaybını sürdürürken, Dolar/TL için can sıkan bir tahmin daha geldi. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, canlı yayında doların TL karşısında 24 TL'ye kadar çıkacağını öne sürdü.

Dolar/TL, yaklaşık 10 günlük yükselişle kur korumalı mevduatın açıklandığı 20 Aralık'tan beri ilk kez 15.50'nin üzerine çıkarken analistler kamunun yön belirleyici olduğu kur politikasına yönelik risklerin özellikle de orta vadede arttığına dikkat çekiyor.

Doların yükselişi hakkında Tele1'e konuşan Yeniçağ yazarı ekonomist Evren Devrim Zelyut, "Amerika ve Türkiye arasında enflasyon farkını hesaplayın. Normalde biz bir milli paranın ileri tarihte değeri ne olacak dediğimizde iki ülke arasındaki enflasyon farkını baz alırız. ABD ile Türkiye arasında 50 puan enflasyon farkı olsun ki aslında bu daha fazladır. Bu kur 16 lira ise 8 lira daha koyacağız demektir. Yani eğer doğru politikaları acil bir şekilde gündeme almazsak şu tarihten 12 ay sonra sizin potansiyel olarak dolar/TL'niz 24'e gider" dedi.