Bir otoyol için daha geçiş garantisi verildi!

Bir otoyol için daha geçiş garantisi verildi!
Güncelleme:

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ederken 26 Mart’ta yapılan Aydın-Denizli otoyolu ihalesinde firmalara 1,8 milyar dolarlık araç geçiş garantisi verildiği ortaya çıktı.

Başkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı ve aynı zamanda geçmişte DPT'de planlama uzmanı olarak görev yapan Prof. Uğur Emek, kişisel blogunda Aydın-Denizli Otoyol ihalesini yazdı. Emek, Aydın-Denizli otoyolunun ihalesinin 26 Mart 2020 tarihinde Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle, daha önceki kamu-özel işbirliği projeleri gibi araç geçiş garantisiyle gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Prof. Dr. Uğur Emek, blogunda yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Aydın-denizli otoyolunun ihalesi 26 Mart 2020 tarihinde Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle gerçekleştirildi. Otoyol, İzmir-Antalya arasında kesintisiz ulaşımı sağlayacak projenin ikinci kesimidir. İlk kesim hizmete açık olan İzmir-Aydın Otoyolu, ikinci ve üçüncü kesimler de sırasıyla Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarıdır. Büyük ihtimalle YİD yöntemiyle gerçekleştirilecek ikinci ve üçüncü kesimlerin ihalesi ileri bir tarihte yapılacaktır.

Kolayca tahmin edeceğiniz üzere, diğer ulaştırma YİD projelerinde olduğu gibiAydın-Denizli otoyolunda da trafik garantisi verilmektedir.

Öncelikle otoyol hakkında teknik bilgi vereceğim ve sonrasında da ihaleye kazanan firmaya verilen trafik/gelir garantisinin toplam tutarını hesaplayacağım.

OTOYOL PROJESİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

İhaleyi Powerchina International Group Ltd.Şti., Powerchina Road Bridge Group Co Ltd. şti. ve Özgün İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. Ortak Girişimi kazandı.

Otoyol 154 km. uzunluğundadır ve yatırım bedeli 5,3 milyar TL veya ihale günü geçerli kurdan 820 milyon dolardır.

Otoyolda 2 kesim halinde trafik garantisi verilmiştir. Bunlar;

- Aydın-Kuyucak Kesimi için günlük 35.000 otomobil

- Kuyucak-Denizli Kesimi için günlük 32.000 otomobildir.

Geçiş ücretleri otomobil bazında km başına 5 eurocent/5,47dolarcent olarak ücretlendirilecektir. Yapım süresi 3 yıl ve işletme süresi ise 17 yıl 9 ay ve 18 gündür.

Bu bilgilerle işletme süresi boyunca verilen garantinin bugünkü değerini kolayca hesaplayabiliriz.

TRAFİK/GELİR GARANTİSİNİN TUTARI

Yukarıda da belirttiğim gibi trafik garantisi iki kesim halinde verilmektedir. Ancak, alt kesimlerin uzunluklarına ilişkin bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, iki alt kesimdeki trafik garantisinin ortalamasını (33.500 otomobil/gün) alacağım ve garanti tutarını otoyolun bütünü (154 km) için hesaplayacağım.

Otoyolu boydan boya geçen bir otomobil 8,43 dolar (54,4 TL) ve 33.500 otomobil de 282.244 dolar ödeyecektir.

Bu durumda, işletme süresince verilen trafik/gelir garantisinin bugünkü tutarı ise 1,8 milyar dolar ya da 11,8 milyar TL’dir.

Bu trafik garantisi, diğer ulaştırma YİD projelerinde olduğu gibi proje kredisinin sağlandığı para cinsinin ait olduğu ülkedeki enflasyona göre her yıl güncellenecektir.

Ayrıca, Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyolları da YİD yöntemiyle yapılır ve trafik/gelir garantisi de verilirse İzmir-Antalya yolunda verilen garantilerin tutarı daha da artacaktır.”

DAHA ÖNCE 7 İHALE YAPILMIŞTI

İhalesi daha önce 7 kez yapılan ancak yapımına bir türlü başlanamayan Aydın-Denizli Otoyolu Projesi yüklenici firmanın sözleşme imzalamaması sonrasında sekizinci kez ihaleye çıkmıştı.

BAKAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

28 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınan eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, ihale ardından şu açıklamada bulunmuştu:

“Bugün itibarıyla Aydın-Denizli Otoyolunun ülkemize kazandırılması yönünde büyük bir adım atıyoruz.

26 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Yap-İşlet-Devret İhalesi ile; hizmete açık olan İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan ve İzmir'den Antalya'ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak olan otoyolun 154 km uzunluğundaki ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu'nun hayata geçirilmesi için süreci başlatmıştık.

Aydın-Denizli Otoyolu ve sonraki etaplarda ihaleleri yapılacak olan Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarının tamamlanması ile İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahat, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye inecektir. Bu sayede iki turizm kenti birbirine otoyol konfor ve güvenliği ile bağlanmış olacaktır.

Aydın-Denizli Otoyolu, mevcut Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağından başlayarak Dalama üzerinden Yenipazar'a, oradan da Kuyucak İlçesi'nin güneyine ulaşmaktadır. Sarayköy'ün güneyinden devam eden otoyol, Denizli ilinde son bulmaktadır.

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi; Aydın ve Denizli kent merkezlerini birbirine bağlamanın yanı sıra Pamukkale, Efes Antik Kenti gibi önemli turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracaktır. Bu sayede Ege Bölgesindeki turizm, tarım ve ticaret bölgelerine güvenli ve konforlu karayolu ulaşımı sağlanmış olacaktır.

İşe ait teknik bilgilerden bahsedecek olursak;

Aydın - Denizli Otoyolu 140 km 2x3 şeritli otoyol ana gövde ve 14 km 2x2 otoyol bağlantı yolu olmak üzere toplam 154 km uzunluğundadır.

Otoyol bünyesinde;

- 19 adet köprülü kavşak

- 33 adet köprü

- 19 adet viyadük

- 5 adet hizmet tesisi

yer almakta olup yapım süresi 3 yıl olarak planlanmıştır.

Otoyolda 2 kesim halinde trafik garantisi verilmiştir. Bunlar;

- Aydın-Kuyucak Kesimi için günlük 35.000 otomobil

- Kuyucak-Denizli Kesimi için günlük 32.000 otomobildir.

Geçiş ücretleri otomobil bazında km başına 5 eurocent olarak ücretlendirilecektir.

26 Mart 2019 tarihinde yapılan ihalede;

5,3 Milyar TL yatırım bedeli ile;

Powerchina International Group Ltd.

Powerchina Road Bridge Group Co Ltd.

Özgün İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. Ortak Girişimi;

17 Yıl 9 Ay 18 gün teklif vermiş ve en uygun teklif olarak değerlendirilmiştir.

Ortak girişimin teklifinde yer alan yatırım bedelinin minimum %20'si Özkaynak ile finanse edilecek olup maksimum %80'i ise dış Finansman ile karşılanacaktır.

Aydın-Denizli Otoyolunun başta bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, işi alan firmalara şimdiden başarılar dilerim."