Asgari ücret pazarlığında kriz! Kadın bürokrat patronları mahvetti

Asgari ücret pazarlığında kriz! Kadın bürokrat patronları mahvetti
Güncelleme:

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında üçüncü toplantı sona ererken 3'üncü toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in açıklaması damgasını vurdu.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder üçüncü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "patronlar 3.100 TL veriyor ama sendikalar kabul etmiyor" dedi. Bu açıklama ortalığı karıştırdı. Çünkü bu hesaba göre patronlar yüzde 7 zam önermiş oluyor.

Oysa kısa bir süre sonra TİSK bir açıklama yaparak "biz böyle bir şey söylemedik" dedi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "3100 TL gibi bir teklifimiz söz konusu değil. Orta yolu bulacağız. Asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği ortada" dedi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık.

Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900'ün altına düşmez diyor.

Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı ilk defa bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız" dedi.