Şaka değil gerçek; 9 bin liraya çalıştıracak işçi bulamıyorlar !
AK Partili Şaban Dişli neden istifa etti ?
İstifası istenen başkandan olay olacak hareket

Bakan'dan fabrika ve istihdam müjdesi !

Ulaştırma Bakanı Arslan, Doğu Anadolu'daki bazı illere fabrikalar yapılacağını açıkladı.

Bakan'dan fabrika ve istihdam müjdesi !
A+ A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'nın da bulunduğu bölgelere her sene en az 10 fabrika yapılacağını söyledi.

Terör saldırılarına yönelik bir soru üzerine, Van'da terör örgütü PKK'nın Kurban Bayramı'nın ilk gününde gerçekleştirilen ve 46'sı sivil, 50 kişinin yaralandığı saldırıyı kınadığını belirten Arslan, Türkiye'nin huzur ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Kars'ta, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terör örgütlerinin bayramları dahi dinlemeden saldırı yaptığını ifade eden Arslan, "İçerisinde bulunduğumuz bu dönemde terör ne yazık ki bayram, seyran dinlemiyor hain yüzünü, kanlı yüzünü bayramda da olsa gösteriyor. Onlara inat ülkemiz, milletimizin topyekün hareketi, adeta dünyaya bir ders verdi. Bayramda da insanlarımız birlik ve beraberlik içerisinde hem bayramlarını kutluyor hem de hain terör örgütlerine karşı dik duruşumuzu, birlikteliğimizi ortaya koyuyor. Bu vesileyle Rabbim hainlere fırsat vermesin inşallah, bayram tadında bayramlar yaşamayı nasip eylesin." dedi.

Arslan, bayramlarda sürücülerin dikkatli olması noktasında uyarılarda bulunduklarını ancak can kayıplarının yaşandığını ifade etti.

Ülkede bir de trafik terörünün olduğunu belirten Arslan, "Çok uyarmamıza rağmen trafik kazalarında bayramda insanlarımızı kaybediyoruz. Yine birçok aileye, birçok eve ateş düşüyor. Hep uyardık, dedik ki 'lütfen gittiğiniz yere acele gitmeniz değil, sağlıklı gitmeniz önemli, acele gidiyorum derken ecele gitmemek.' Sayın Başbakan'ımızın dediği gibi 'yolların kralı olmaz, kuralı olur' kurallara ne kadar uyarsanız, karşınızdakine ne kadar saygılı olursanız hem o kadar sağlıklı seyahat yapmış olursunuz hem de sevdiklerinize daha rahat erişirsiniz. Lütfen vatandaşlarımız kurallara uysunlar." diye konuştu.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA BAŞLATILAN YATIRIM VE KALKINMA HAMLESİ

Arslan, Kars, Ardahan ve Iğdır'ın beraber kalkınmasını önemsediklerini ve gerekli çalışmaların da yapıldığını anlattı.

Doğu ve Güneydoğu'da cazibe merkezleri oluşturulmasına ilişkin yatırım paketinin açıklandığını aktaran Arslan, şöyle konuştu:

"Kars, Ardahan, Iğdır'ın ve Ağrı'nın birlikte kalkınması, birlikte istihdam sağlanması, göçün engellenmesi, yatırım yapılabilir hale gelmesi, özellikle bazı alanlarda ihtisaslaşmanın ve buna bağlı üniversitelerimizde bazı branşların ihtisaslaşmasının önemli olduğunu hep söyledik. Bölgede ihracat çok düşük ve yatırım paketiyle birlikte bu bölgelerde de ihracat yapılabilir duruma gelecek. Buralar, Gayri Safi Milli Hasıla'yı düşünürseniz buna katkısının çok düşük olduğu, ortalamanın çok altında olduğu bölgelerdir. 23 ilin dışındaki illerin kişi başı geliri 10 bin doların üzerinde. Ülkemiz ortalaması 9 bin 300 dolar civarında ama ne yazık ki bu 23 ilin ortalaması 4 bin 500 dolar civarında. Dolayısıyla bunu ülkemiz ortalamasına çekmemiz lazım. Bu bölgelerde ihracatın yapılabilir hale gelmesini sağlamak, istihdamı ve yerinde ikameyi sağlamak üzere gerçekten ayakları yere basan uygulanabilir istihdamı, kalkınmayı, ticareti geliştirecek çok güzel bir paket açıkladık hükümet olarak."

BU BÖLGEDE HER YIL 10 FABRİKA YAPILACAK

Bakan Arslan, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'nın Doğu ve Güneydoğu'daki yatırım hamlesinden payına düşeni alacağını ifade etti.

Bu bölgelerin kalkınacağını aktaran Arslan, şöyle devam etti:

"Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı da üzerine düşeni alacak, her yıl bu bölgede 10 tane fabrika yapılacak. Her yıl bu merkezlerde yaklaşık 200 bin istihdam sağlanacak. 5 merkezden biri olan Kars merkezli bölgemizde de 40 bin istihdam sağlanmasını öngörüyoruz. Biz bu bölgede bu istihdamı sağladığımızda, bu yatırımı yapıp yatırımdan elde edilen mamul maddeyi satın almayı garantilediğimizde emin olun ki bu bölge 10 yıl içerisinde tanınmaz hale gelecek. Tabii olumlu anlamda tanınmaz hale gelecek. Biz sadece bu teşvik paketi kapsamında 1,5 milyar liralık destek vermeyi öngörüyoruz. 2,5 milyar liralık da özel sektörün yatırım yapmasını bekliyoruz ve yılda 200 bin istihdam öngörüyoruz."

"FABRİKA YAPMAK İSTEYEN YATIRIMCIYA.."

Bakan Arslan, bölgedeki yatırımların her yıl yüzde 60 artmasını hedeflediklerini, bunlarla birlikte bölgenin göç veren değil, göç alan bir bölge haline geleceğini anlattı.

Bu nedenle paketi önemsediklerini ve bu paketle birlikte işsizliğin azalmasının da önemli olduğunu ifade eden Arslan, "İstihdam yaratmak önemli. Bölge, tarım ve hayvancılık bölgesi. Hayvancılıkla ilgili teşviklerin, tarım ve hayvancılığı daha yapılabilir hale getirmesi, takip edilmesi, uygulanması önemli. Fabrikayı yapıp işletmeciye kiralama birinci öngörümüz. Ya da fabrikayı yapmak isteyen yatırımcıya direk faizsiz kredi vermeyi öngörüyoruz. İşletme döneminde faizsiz işletme kredisi vermeyi öngörüyoruz, ayrıca ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

"SAHARA TÜNELİ'Nİ ÖNEMSİYORUZ"

Bakan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin yıl sonu itibarıyla biteceğini kaydetti.

Bu projeyle birlikte bölgedeki bütün yolların, bölünmüş yol haline getirilmesini önemsediklerini aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Karadeniz'i Akdeniz'e, Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır üzerinden bağlamayı çok önemsiyoruz. Bu kapsamda da Ilgar Tüneli'nin yapılacağı müjdesini vermiştik. Tünelin ihale sürecini başlattık, teklifini aldık. 32 teklif geldi ve şu anda onları değerlendiriyoruz. Ilgar ve devamındaki Sahara Tüneli'ni de şunun için önemsiyoruz; kuzey-güney koridorlarını bu yollarda ve devamındaki bölünmüş yollarda biz tamamladığımız zaman işte cazibe merkezi haline getireceğimiz bu bölgeye yatırımcı daha rahat gelecek, ham maddeyi daha rahat getirecek, mamul maddeyi de burası üzerinden dünyanın her yerine ulaştırabilecek."