için kaldı

Emekli ve memur zammında sil baştan hesap

Emekli ve memur zammında sil baştan hesap
Güncelleme:

2023 yılı asgari ücretin 8.500 TL olarak belirlenmesinin ardından milyonlarca emekli ve memurun beklediği zam oranı için "tüm tahminleri boşa çıkaran" bir hesap ortaya çıktı.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren memur ve emekli maaşları hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Asgari ücrete yapılan artış diğer maaşlar için de önemli bir referans olacak. Şu dakika itibarıyla en düşük emekli maaşı 3.500 TL

3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamları sonrasında emekli ve memur zamları da netleşecek. Zam oranının sosyal refah düzenlemeleriyle birlikte enflasyonun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre yüzde 35-50 oranları ön plana çıkıyor. En düşük emekli maaşının da 5 bin TL olması bekleniyor.

Dul ve yetim aylığı alanlar ise bugüne kadar aldığı hisseleri oranında bu zamlardan yararlanacak.

YA 12 BİN 292 TL YA DA...

En düşük memur maaşının yüzde 35'lik bir artışla 12 bin 292 lira seviyelerine gelmesi planlanıyor. Yüzde 40 artış durumunda ise bu tutar 12 bin 747 liraya çıkacak.

EK ÖDEMELER DE ARTACAK

Sözleşmeli memur, geçici personel, memur emeklisi, devlet memurları... Bu kişiler aylıklarını 15 Ocak'ta alacak. Zamlarla birlikte ek ödeme de artacak.

Memur ve memur emeklileri 15 Ocak 2023'de, SSK emeklileri de 17-26 Ocak arasında, Bağ-Kur emeklileri de 25-28 Ocak tarihleri arasında zamlı maaş, aylıklarını alacak.

(Kaynak)