Yoksulluk sınırı 5 bin 106 TL'ye ulaştı

Yoksulluk sınırı 5 bin 106 TL'ye ulaştı
Güncelleme:

Türkiye 1.404 TL'lik asgari ücrete 2018 yılında gelecek olan zam oranını konuşurken, TÜRK-İŞ açlık ve yoksulluk sınırını hesapladı. Durum çok vahim !

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından otuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının kasım ayı sonuçları açıklandı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 567 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 106 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 948 TL olarak gerçekleşti.

Geçen yıl kasım ayında açlık sınırı 1,416 lira; yoksulluk sınırı 4,615 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,544 lira, yoksulluk sınırı 5,030 liraydı.

Rapora göre, geçtiğimiz ay ortalama 3,61 lira olan ortalama sebze kilogram fiyatı kasımda 3,98 liraya yükseldi. Et fiyatlarında da belirli bir miktar gerileme yaşandı.

Asgari ücretliye çok kötü haberAsgari ücretliye çok kötü haber

Maliye Bakanı'ndan asgari ücret açıklamasıMaliye Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması

2018 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacak ?2018 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacak ?

TİSK'ten ''asgari ücret'' uyarısıTİSK'ten ''asgari ücret'' uyarısı

Özel sektörde 2018 yılı maaş zamları belli olduÖzel sektörde 2018 yılı maaş zamları belli oldu

Seçiniz...