Çeyrek altın 550 lirayı gördü! İşte dolar ve euroda son durum!

Çeyrek altın 550 lirayı gördü! İşte dolar ve euroda son durum!

Koronavirüsle mücadele eden ülkelerin açıkladığı teşvik paketleri piyasalardaki tansiyonu bir nebze de olsa düşürdü. bugün 6,46'nın üzerinde seyrederken; euro/TL ise 7,06 civarında fiyatlanıyor. Altının gram fiyatı da 335 liradan alıcı buluyor.

ABD'de 2 trilyon paketin bu sabah onaylanmasının ardından küresel piyasalar, salgın kaynaklı krizin derinliğine işaret edecek olan ABD'nin büyüme verisi ve işsizlik maaşı başvuruları izleyecek.

Dolar/TL kuru bugün 6,46'nın üzerinde seyrederken; euro/TL ise 7,06 civarında fiyatlanıyor.

Gözler ABD işsizlik başvurusu rakamlarında

Bugün yurtiçinde kritik bir veri bulunmazken ABD'de son çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Yine bugün açıklanacak ABD işsizlik maaşı başvurularının ise salgın nedeniyle sert yükselmesi bekleniyor.

Dün, dolar kuru ve altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,7 azalışla 333,8 liradan tamamladı.

ÇEYREK ALTIN 550 LİRA SEVİYESİNDE

Yeni güne değer kazancıyla başlayan altının gram fiyatı, saat 11.20 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 334,8 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 550 lira, Cumhuriyet altını da 2.245 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,6 azalışa 1.607 dolar seviyesinde dengelendi.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için ABD'de senatonun 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamasının ardından küresel piyasalarda risk algısının görece azaldığını ve altının ons fiyatının buna paralel hafif gerilediğini kaydetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıklayacağı haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'nin 4. çeyrek büyümesi ve işsizlik başvurularıyla birlikte Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının onsunda 1.635 doların direnç, 1.580 doların destek konumuna geldiğini, gram altında ise 320-335 lira bandının öne çıktığını söyledi.

Seçiniz...