Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor
Facebook canlı yayınında intihar etti
TSK, İdlib'de ilerliyor ! Helikopterle uyarı broşürleri dağıtıldı

Dolara FED freni

FED iki günlük toplantısının ardından, beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmeyince dolar geriledi.

Dolara FED freni
A+ A-


ABD Merkez Bankası (Fed) iki günlük toplantısının ardından, beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi ve bu yılın sonunda faiz artışı yapılabileceğine ilişkin "güçlü sinyaller" verdi.

Karardan sonra küresel piyasalarda hafif gerileyen dolar, lira karşısında da 2.97 düzeyinden 2.95'e çekildi.
Fed Başkanı Janet Yellen, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, ABD'de ekonomik büyümenin daha güçlü göründüğünü ve ekonomide "aşırı ısınmaya" ve yüksek enflasyona karşı faiz artışlarının gerekeceğini söyledi.

Yellen, "Faiz artışı için gerekli ortamın güçlendiğini düşünüyoruz fakat şimdilik beklemeye karar verdik" dedi.

Fed gecelik faiz oranlarını neredeyse son 10 yıldan bu yana ilk defa faizleri artırdığı geçtiğimiz Aralık ayından bu yana olduğu gibi yüzde 0.25 ile yüzde 0.5 arasında tutuyor.

Fed'in faiz kararını yorumlayan Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, Fed'den gelen açıklamaların "güvercin tonda" olduğuna dikkat çekerek, kararın Fed'in faiz artış sürecinin yavaş olacağına işaret ettiğini belirtti ve ekledi:

"Kararlar sonrası doların değer kaybettiğini görüyoruz. Yellen ise, faiz artışı için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Aynı zamanda faiz oranlarının kademeli şekilde yükselmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yellen'in açıklamaları Fed'in faiz artışı sürecinin yavaş olabileceğine yönelik desteklediğini görüyoruz."

FED'in açıklamasının ardından bugün ise gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında olacak. Uzmanlar FED'i faiz artırımına gitmemesinin ardından TCMB'nin faiz indirimine devam edebileceğini belirtiyor.

DHA