Dolar/TL için dikkat çeken tahmin: ''Perşembe günü...''

Dolar/TL için dikkat çeken tahmin: ''Perşembe günü...''

Merkez Bankası’nın bu hafta gerçekleştireceği toplantı öncesi bir tahmin de Alman Deutsche Bank’tan geldi. Hazırlanan raporda 'Faiz artımı gelirse Türk lirasının dolar karşısında ralli yapabilir' ifadesi kullanıldı.

Piyasada Raporda Merkez Bankası Kasım PPK toplantısında yüksek oranlarda faiz artırımı beklenildiği konuşuluyor. Konuyla ilgili Alman Deustsche Bank'tan da bir tahmin geldi. Dolar TL paritesinde yaşanan son gelişmelere dikkat çekilen raporda, 350 baz puan oranının altında gerçekleşecek faiz artırımlarının piyasaların beklentisini karşılamayacağının altı çizilirken, beklenen oranda bir faiz artırımı gelmesi halinde Türk Lirası’nın ralli yapabileceği bir alanın oluşacağı dolar kurunun daha da düşeceği vurgulandı.

Goldman Sachs faiz raporu

Merkez Bankası'nın 19 Kasım perşembe günü saat 14.00'da açıklayacağı faiz kararı öncesi ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs da tahminini yayınladı. Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda yüzde 10.25 seviyesinde olan politika faizinin 475 baz puan artışla yüzde 15'e yükseltileceği tahmin ediliyor.

Dolar düşecek

Raporda, faiz artışı kararının yanı sıra dolar TL kurunun bu seviyelerden gerilemesinin münkün olduğu belirtiliyor. Türk Lirası, dolar karşısında geçen hafta Cuma gününden bu yana yüzde 8'in üzerinde değer kazandı. Dolar TL kuru geçen hafta gördüğü 8,58 zirvesinden 7,7'nin altına geriledi. Goldman Sachs analisti Murat Unur, yayımladığı raporda "Para politikasının yönünün değiştiği açık, ancak... TCMB'nin daha ne kadar sıkılaşma yapabileceği ve bunu ne süre devam ettirebileceğini tahmin etmek güç" dedi.

 

 

Seçiniz...