Dünya Bankası'ndan 73 milyar TL'lik korona hamlesi

Dünya Bankası'ndan 73 milyar TL'lik korona hamlesi
Güncelleme:

Dünya Bankası Grubu, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele eden ülkelere yardımcı olmak amacıyla 12 milyar TL'lik başlangıç paketini devreye sokacağını duyurdu.

Dünya Bankası Grubu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tıbbi ve ekonomik etkileriyle mücadele eden ülkelere yardımcı olmak amacıyla bir çalışma başlattı. Dünya Bankası Grubu, çalışma kapsamında 12 milyar dolarlık (Yaklaşık 73 milyar TL) başlangıç paketini devreye sokacağını bildirdi.

Dünya Bankasından yapılan açıklamada, söz konusu finansmanın, üye ülkelerin Kovid-19 salgınına etkili yanıt verebilmesi ve salgının dramatik etkilerinin hafifletilmesi amacıyla tasarlandığı belirtildi.

Açıklamada, "Kovid-19, 60'tan fazla ülkeye yayıldığı için Dünya Bankası Grubu, küresel salgının tıbbi ve ekonomik etkileriyle mücadele eden ülkelere acil destek amacıyla yaklaşık 12 milyar dolarlık başlangıç paketini kullanıma sunacak" ifadesi kullanıldı.

SALGININ ETKİLERİ AZALTILMASI İÇİN ÇALIŞILACAK
Bankanın sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi için gelişmekte olan ülkelere yardım edeceğine işaret edilen açıklamada, salgının ekonomik etkilerinin azaltılması için de özel sektörle çalışılacağı aktarıldı.

HİBE VE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ
Açıklamada, finansman paketi kapsamında, Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA) ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelere hibeyle düşük faizli kredilerin sağlanacağı, grubun özel sektördeki kolu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla ise iş ortamının sürdürülebilirliği için gereken desteğin sunulacağı ifade edildi.

AA