Elon Musk 2,1 milyar dolarlık Dogecoin mi aldı?

Elon Musk 2,1 milyar dolarlık Dogecoin mi aldı?
Güncelleme:

2013 yılında iki yazılımcı tarafından şaka amaçlı kurulan Dogecoin 10 milyar dolar değere ulaştı. ABD'li ekonomi gazetesi Wall Street Journal, dünyadaki Dogecoin'lerin yüzde 28'inin bir kişide olduğunu ve değerinin 2,1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Gizemli yatırımcının Elon Musk olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Kripto para dünyasının her geçen gün popülerleşmesiyle, kripto paralara da ilgi her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın Twitter hesabından paylaşım yaparak fiyatının yükselmesine neden olduğu Dogecoin'lerin yüzde 28’inin bir kişide olduğu ortaya çıktı.

TOPLAM DEĞERİ 10 MİLYAR DOLAR

Wall Street Journal’ın haberine göre, kayıtlarda bulunan ve dolaşımda olan Dogecoin'lerin yüzde 28’inin bir yatırımcıda olduğu belirtilirken, kişinin ya da kuruluşun açıklanmadığı bildirildi. Dogecoin'lerin yüzde 28’inin 2,1 milyar dolar değerinde olduğu belirtilirken tedavüldeki kripto paraların güncel değerinin 10 milyar doları aştığı bildirildi.

HAKKINDA SIK SIK PAYLAŞIM YAPIYOR

Wall Street Journal ise haberinde bu ismin Tesla CEO’su Elon Musk olabileceğini söylüyor. Haberde, Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili sık sık twit attığının altı çizilirken, Clubhouse’da yaptığı sohbette sık sık Dogecoin’den bahsettiği bildirildi.

Musk, aya giden bir roket fotoğrafının ardından “Doge” twiti attı. Daha sonra da “Dogecoin insanların kripto parasıdır” şeklinde twit atmıştı.

Bunun üzerine kripto para piyasası hareketlenirken kripto para web sitesi Coindesk’te Dogecoin yüzde 67,99 artarak 0,054496 dolara yükselmişti.

‘ASLAN KRAL’ GÖNDERMESİ

“Ur welcome” (Bir şey değil) başlığıyla bir fotoğraf da paylaşan Musk’un fotoğrafta, kült Aslan Kral filminde maymunun aslanı kaldırdığı sahneye ithafen, Dogecoin’in simgesi olan Shiba Inu köpeğini havaya kaldırdığı görülüyor.

Elon Musk’ın daha önce, "Muhtemelen en eğlenceli ve en ironik sonuç, Dogecoin'in gelecek dünyanın para birimi haline gelmesi olacaktır" sözüne değinilirken Musk’ın, Dogecoin'in "internetin para birimi" olmasına yardım edeceğini söylediğinin altı çizildi.

15 Şubat’ta ise Elon Musk, “Büyük Dogecoin sahipleri, madeni paralarının çoğunu satarsa, benim tam desteğimi alacak. Bana göre Dogecoin’de gerçek sorun çok fazla yığılma olması” demiş, paralarının çoğunu satan şaka tabanlı dijital para birimi Dogecoin’in başlıca sahiplerini desteklediğini ve Dogecoin‘de çok fazla yığılma olduğunu hissettiğini açıklamıştı.

9 AYLIK OĞLUNA DOGECOİN ALDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Bir başka açıklamasında ise Elon Musk, Kanadalı şarkıcı Claire Elise Boucher ile olan çocuğu X Æ A-Xii için Dogecoin satın aldığını açıklamış, 10 Şubat tarihli gönderisinde "bebek HODler (birikimci)" olarak bahsettiği 9 aylık oğlunun en genç kripto para yatırımcısı olduğunu belirtmişti.

ŞAKA AMAÇLI GELİŞTİRİLDİ

2013'te Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından şaka amaçlı olarak geliştirilen Dogecoin, simgesi olan Shiba Inu köpeğinin ünlü isimler tarafından paylaşılmasıyla popülaritesini artırmıştı.

9 Şubat'ta Elon Musk ve Snoop Dog, kripto para birimi hakkında twit atmış, Dogecoin anlık olarak yüzde 100’e kadar değer kazanmış, daha sonra gün sonunu yüzde 31 kazançla bitirmişti.

Etiketler dogecoin Elon Musk