Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama
Türkiye'de ilk kez 'flakka'' adlı uyuşturucu kullanan bir kişi görüntülendi

En büyük güneş enerji santrali açıldı

Konya'da Türkiye'nin en büyük güneş santrali açıldı.

En büyük güneş enerji santrali açıldı
A+ A-

Konya'da 430  dönüm arazi üzerinde kurulan Türkiye'nin en büyük güneş santrali olan Kızören Güneş Santrali'nin açılışı yapıldı.

Konya'nın karatay ilçesinde 430 dönüm arazi üzerinde  kurulan Kızören Güneş Santrali açıldı. 

Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu,  açılışta yaptığı konuşmada, Kızören Güneş Santrali'nin toplamda 22,5 megavat  kapasiteye sahip olduğunu belirterek, "Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü  durumundayız" dedi.

Güneş enerjisi sektörünün yeni bir alan olduğuna işaret eden  Coşkunoğlu, güneşin, Türkiye'nin milli serveti olduğunu, 5 seneye kadar güneş  enerjisinin tüm enerji üretim şekillerinin önüne geçeceğini ifade etti.

Coşkunoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara  farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı  bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz. Türkiye güneş yönünden bir milli servetin  üzerinde oturuyor. Avrupa'da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi  bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük  ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye'nin farklı yerlerinde  faaliyette olan 400 megavatlık tesis var. Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt  yapıya sahip değil. Santral, 'Online Scada' mimarisine sahip Türkiye’deki tek  santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller  uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor."

Bir gazetecinin, "Güneş santrali için neden Konya’yı tercih ettiniz?"  sorusuna Coşkunoğlu, "Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en  yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya'nın bir diğer özelliği de düz  bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il." cevabını  verdi.

Santralin sahibi Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı  Mehmet Özenbaş da tesiste toplamda 75 bin panelin mevcut olduğunu belirterek,  "Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin  hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50.  Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi  istihdam ettik." diye konuştu.

Konuşmaların ardından santralin açılışı yapıldı.