Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

İran müjdeyi verdi: "İşbirliğine hazırız"

Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Zarif, enerji konusunda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

İran müjdeyi verdi: "İşbirliğine hazırız"
A+ A-

Ankara'ya gelen Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Bugün bazı engelleri kaldırmak için görüşmeler yaptık. Elektrik, doğalgaz ve enerji konusunda işbirliğine hazırız" diyerek Rusya-Türkiye işbirliğini övdü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, "Daha fazla doğalgaz almak istiyoruz, fiyatı da konuştuk" dedi.

Başkent Ankara, bugün önemli bir konuk ağırlıyor. Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ilk olarak mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

İki bakan, görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına çıktı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Suriye konusunu daha yakın işbirliği içinde değerlendireceğiz. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Suriye'de kalıcı bir çözüm için İran'ın yapıcı rolünün önemini başından beri vurguluyoruz. PKK, PEJAK, PYD arasında bir ayrım görmüyoruz. Suriye'de kalıcı barış için işbirliğini güçlendireceğiz" dedi.

Bölgesel konuların masaya yatırıldığını belirten Çavuşoğlu, "Enerji ve doğalgaz var. Daha fazla doğalgaz almak istiyoruz, fiyatı da konuştuk. İran doğalgazının Avrupa'ya ulaşmasını da konuştuk. İran'la ticarette 30 milyar dolar hedefimiz var" diye konuştu. 

Konuk bakan Zarif ise, darbecilere karşı koyan Türk halkını överek sözlerine başladı. İran Dışişleri Bakanı, Tahran yönetimi ve İran halkının Türkiye'nin yanında olduğunu göstermek istediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye halkını hem tebrik etmek isterim darbeciler karşısında gösterdikleri direniş için. Bölge halklarının böyle darbelere, insanların demokrasi haklarının ellerinden alınmasına izin vermediklerini gösterdiler. İran halkı ve temsilcileri Türkiye halkının yanındadır. İran Türkiye ilişkileri çok kalıcı ve geniştir. Mezhebi ve tarihi ortaklıklarımız, İran-Türkiye işbirliğinin imkanını sağlıyor.

İki ülkenin liderlerinin belirledikleri ticari hacmine yetişmemize daha çok vardır. Ama bugün bu amaca ulaşmak için görüşmeler yaptık. İki ülke liderlerinin siyasi iradesi sayesinde daha da ilerleyecek ilişkilerimiz. Elektrik, doğalgaz ve enerji konusunda işbirliğine hazırız. Doğalgaz, elektrik alanında yatırım yapılmasına öncelik vereceğiz. Terörizm ve aşırıcılıkla mücadele konusunda ortak bakış açımız var. Biz de aynı şekilde Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Hiçbir zaman Türk halkından uzaklaşmayacağız."

'Ankara-Moskova işbirliğinden çok memnunuz'

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden başlamasından memnun olduklarını belirten Zarif, Ankara-Moskova hattında daha sıkı ilişkiler için yardıma hazır olduklarını söyledi. İran Dışişleri Bakanı, "Türkiye ve Rusya'nın işbirliğinden çok memnunuz. Bölgenin barış ve huzura ulaşması için çalışılması gerekir" dedi.

Türkiye turları tekrar başlayacak

Türkiye ve İran arasındaki turizmi değerlendiren Zarif, "Bütün uçuşlarda hep dolu geliyorlar Türkiye'ye. İranlı turistlere darbe girişiminden sonra ortaya gelen sorunlar bazı uçuşların, turların gecikmesine neden oldu. Hükümet her türlü işbirliğine, İran turlarının tekrardan başlaması için hazırdır. Bazı tur acenteleri ve turist olarak gelmek isteyenlerin bazı sorunlarıyla ilgili şuna inanıyoruz ki İranlı turistler ve turlar tekrar başlayacaktır Türkiye'ye" ifadesini kullandı.

Milliyet