Zam'aydın Türkiyem! Elektriğe yüzde 14.9 zam !

Elektriğe bugünden geçerli olmak üzere zam yapıldı. Buna göre, elektrik fiyatları konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 zamlandı. Elektriğe, en son 1 Temmuz’dan geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı.

Zam'aydın Türkiyem! Elektriğe yüzde 14.9 zam !
A+ A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK), 1 Ekim itibarıyla elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

EPDK'den yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir" ifadeleri kullanıldı.

 3 yeni tarifenin, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 aralık 2019 tarihine kadar olan 3 aylık dönemde geçerli olması bekleniyor.

Elektriğe, en son 1 Temmuz’dan geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı.

Karamollaoğlu'ndan elektrik zammına tepki: Ekonomi paketi meyvelerini verdiKaramollaoğlu'ndan elektrik zammına tepki: Ekonomi paketi meyvelerini verdi