Enflasyon sonrası dolar sert düştü ! İşte son durum

Enflasyon sonrası dolar sert düştü ! İşte son durum
Güncelleme:

Enflasyonun beklentilerin altında düşüş kaybetmesiyle yönünü aşağı çeviren dolar/TL, bugün 5.65 seviyesine geriledi. Piyasalar 12 Eylül'de açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararını bekliyor.

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 5,65 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün yurt içinde piyasa beklentisinin altında gerçekleşen enflasyon verisi ve öğleden sonra ABD'de ISM imalat endeksinin 49,1 ile son 3,5 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin etkisiyle dolar/TL 5,7225'i gördü ve günü önceki kapanışa göre yüzde 1,3 değer kaybıyla 5,7290'dan tamamladı.

Dolar/TL, düşüşünü beşinci güne taşıyarak bu sabah 5,65 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Euro/TL ise 6,22 seviyesinde yer alıyor.

Analistler, yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında Avro Bölgesi ağustos ayı hizmet sektörü PMI ve ABD'de temmuz ayı dış ticaret dengesi verileri ile ABD Merkez Bankası Bej Kitap Raporu'nun takip edileceğini belirtti.

Brexit gelişmelerinin de gündemin odağında olduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,70'in altında kapanışlar olması durumunda düşüşün ivme kazanacağını ve 5,60'ın gündeme geleceğini söyledi.

GÖZLER PPK TOPLANTISINDA

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Enflasyondaki beklentilerin altında seyir TCMB’ye faiz indirimi için manevra alanı tanıyor. TCMB’nin bir sonraki toplantısı önümüzdeki hafta, enflasyon %15’e geriledi; politika faizi %19.75. Önümüzdeki iki aya baktığımızda enflasyondaki düşüş tek haneye doğru ilerliyor. Yani faiz indirimleri için yer var” dedi.

Bankacı TCMB’den faiz indirimlerinin devamına işaret eden verilerin TL’yi neden pozitif etkilediğine dair bir soruya ise, “TCMB’den enflasyonda önümüzdeki aylardaki düşüş öngörüsüne istinaden bu hafta enflasyonda olumsuz bir seyir izlense bile haftaya önemli bir faiz indirimi bekleniyordu. Yıllık enflasyonda beklentilerin üzerinde bir düşüşün Ağustos itibarıyla başlamış olması faiz indirimleri için bankanın elini kuvvetlendiren bir veri. Bu açıdan TL pozitif bir fiyatlama yaşanıyor” dedi.

Ağustos’ta manşet ve çekirdek enflasyonda gözlenen düşüşün yanı sıra Eylül ve Ekim’de baz etkisiyle enflasyonun tek haneli seviyelere gerileyebilecek olması TCMB’nin faiz indirimi konusunda elini kuvvetlendiriyor.

Bu çerçevede ekonomistler gelecek haftaki PPK toplantısında 200-250 baz puan civarında faiz indirimi bekliyor.

Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandıAğustos ayı enflasyon rakamları açıklandı

Seçiniz...