Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !
Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı

Fed, "Bej Kitap" Raporunu Yayımladı

Fed'in Bej Kitap raporu, ülke ekonomisinin genişlemeye devam ettiğine ve ücretlerin yükselmeye başladığına işaret etti

Fed, "Bej Kitap" Raporunu Yayımladı
A+ A-

WASHINGTON (AA) - ABD Merkez Bankasının (Fed) "Bej Kitap" raporu, ekonomik faaliyetlerin ve ücretlerin ülke genelinde arttığını ortaya koydu.

Fed'in Amerikan ekonomisine ışık tutan araştırma raporu, "Bej Kitap"ın nisan sayısı, bugün yayımlandı.

Bankanın 12 bölgesel şubesinden gelen verilerle hazırlanan rapora göre, ekonomik aktivite ülke genelinde artarken, artış hızı bölgelere göre değişim gösterdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarından 2 hafta önce yayımlanan raporda, "Çoğu bölge, ekonomik büyümenin sınırlı ile ılımlı aralığında olduğunu ve işyerlerinin büyümenin bu seviyede kalmaya devam etmesini beklediğini bildirdi." ifadelerine yer verildi.

Aynı dönemde, iş gücü piyasasının güçlenmeyi sürdürdüğü belirtilen raporda, ücretlerin de Atlanta dışındaki tüm diğer bölgelerde yükseldiği vurgulandı.

Raporda, ayrıca, yılın ilk aylarında finansal dalgalanmalar nedeniyle bazı bölgelerde düşen tüketici harcamalarının, son dönemde yeniden yükseldiği ve turizm sektörünün iyileştiği belirtildi.

- Sanayi ve enerji sektörlerinden olumlu sinyaller

Ülkedeki inşaat sektörünün genel olarak iyileştiği ve ev fiyatlarının artmaya devam ettiği kaydedilen raporda, geçen yazdan bu yana düşüş eğilimde olan sanayi faaliyetlerinin de toparlanmaya başladığına işaret edildi.

Bununla birlikte, bazı bölgelerdeki enerji şirketlerinin sektörde düşük petrol fiyatları nedeniyle yaşanan daralmanın durmak üzere olduğuna yönelik görüşleri de rapora yansıdı.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen FOMC tarafından kullanılıyor. FOMC'nin bir sonraki toplantısı 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Fed Başkanı Janet Yellen'in faiz artış beklentisinin düşük olduğu bu toplantının ardından basın konferansı düzenlemesi beklenmiyor.