Altın 5 haftanın zirvesinde

Uluslararası piyasalarda spot altının ons fiyatı 1,270 dolara kadar çıkarak beş haftanın zirvesini gördü.

Altın 5 haftanın zirvesinde
A+ A-

Altın fiyatları gümüşün 11 ayın zirvesine doğru ilerlemesi ve doların zayıflamasıyla yüksek seviyelerde seyretmeye devam etti ve beş haftanın zirvesine yakın yatay bir seyir izledi.

Spot altının ons fiyatı dün 1,270 dolara kadar çıkarak beş haftanın zirvesini görmesinin ardından kayıplarla 1,249.20 dolara geriledi. Altın haftalık bazda yüzde 1 kazanç kaydetmeye hazırlanıyor.

Küresel Piyasalar Pmı Verilerini Takip Ediyor

Küresel piyasalar azalan risk iştahı ile genel olarak negatif bir seyir izlerken, bugün açıklanacak satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) piyasaların odak noktasında olması bekleniyor.

ABD'de dün açıklanan finansal sonuçlara göre Google ve ana şirketi Alphabet, 2016'nın ilk 3 ayında net kar ve gelirlerde artış kaydederken, Microsoft'un bilançosu kötü geldi. Açıklanan bilançoların hisse bazlı hareketlere neden olduğu görülürken, haftalık işsizlik başvurularının 43 yılın en düşük seviyesine gerilemesine karşın borsalarda satıcılı bir seyir izlendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,63, S&P 500 endeksi yüzde 0,52 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti. Analistler, düşen petrol fiyatlarının risk iştahını azalttığını belirterek, bugün açıklanacak hizmet sektörü PMI verisinin ve ilk çeyrek bilançoların takip edileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında dün ECB'nin beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasının ardından Başkan Mario Draghi'nin açıklamaları piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu. Draghi, faizlerin uzun bir süre için mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini belirterek, “Enflasyon önümüzdeki aylarda negatif alana dönebilir ancak 2016 sonuna doğru toparlanacak. Yönetim konseyi gerekmesi halinde tüm araçları kullanacak” ifadelerini kullandı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,14 değer kazanırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,45 düştü. Bugün S&P'nin Fransa ve Norveç'in, Fitch'in İtalya ve Güney Kıbrıs'ın, Moody's'in de Romanya'nın kredi notu ve görünümlerini değerlendirmesi bekleniyor.

Bugün petrol fiyatlarındaki gerileme ve dolar/yen paritesindeki düşüşten negatif etkilenen Japonya'da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,25 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksinde de sınırlı da olsa düşüş eğilimi görülüyor.

Yurt içinde dün güne yükselişle başlayan ve 86.450 puanı gören endeks, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Draghi'nin açıklamalarının ardından küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile düşüşe geçse de günü yüzde 0,14 artışla 85.671 puandan tamamladı. Analistler, bugün Avrupa ve ABD'de imalat ile hizmet sektörü PMI'ların takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 86.700 seviyesinin direnç, 84.400 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.