Dolar, Euro ve Altın zirveye demir attı! İşte günün ilk rakamları

Yaklaşık son 1 aydır zirve noktasına demir atan dolar ve euro yeni haftaya da yine yatay seyirde başladı. Rekor üstüne rekor kıran altın ise yeniden yükselişte.

Dolar, Euro ve Altın zirveye demir attı! İşte günün ilk rakamları
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Dolar, yeni haftanın ilk iş günü 13 Temmuz 2020 sabahında spot piyasada 6,8626 lira alış fiyatı, 6,8650 lira satış fiyatı seviyesinde yer alıyor. 

Euro ise aynı saatlerde 7,7701 lira alış fiyatı, 7,7734 lira satış fiyatıyla işlem görüyor. 

Spot piyasada 13 Temmuz 2020 çeyrek altın fiyatları:

Çeyrek altın alış fiyatı: 636,78 lira

Çeyrek altın satış fiyatı: 652,67 lira

Gram altın alış fiyatı: 397,89 lira

Gram altın satış fiyatı: 398,10 lira

Bugün piyasaların gözü saat 10.00’da Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı ödemeler dengesi (cari açık) verilerinde olacak. Bir önceki yılın nisan ayında 469 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 5 milyar 62 milyon dolar açık gerçekleşmişti.

Cari açıktaki artış, TL üzerinde baskı yaratıyor.

Korona virüsü salgınının ihracat ve turizm gelirlerinde sert düşüşe neden olması mart ve nisanda cari işlemler dengesini olumsuz etkilerken, Reuters anketine göre cari dengenin mayıs ayında 4 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Yıl sonunda ise açığın 18 milyar dolar seviyesine yükselmesi öngörülüyor.

Bugün piyasaların izleyeceği bir diğer veri, TÜİK’in saat 10.00’da izleyeceği sanayi üretimi istatistikleri olacak. TCMB de saat 14.30’da temmuz beklenti anketi sonuçlarını paylaşacak.

TCMB’DE TECRÜBE ŞARTI KALKTI

Sözcü'nün aktardıklarına göre, Merkez Bankası başkan yardımcılığı için 10 yıllık tecrübe şartını kaldıran, TCMB’nin bankalardan anlık bilgi sağlamasının önünü açan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de Cumartesi günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birçoğu 2018’den beri yürürlükte olan düzenlemeler için TCMB Esas Mukavelesinde değişikliğe gidildi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News