Meral Akşener'in partisine sürpriz isim
Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor
Facebook canlı yayınında intihar etti

Dolar kririk seviyede !

ABD Merkez Bankası Fed'in son toplantı tutanakları açıklanmasıyla dolar 2.99'un üzerini gördü.

Dolar kririk seviyede !
A+ A-

Piyasaların yakından beklediği ABD Merkez Bankası Fed'in son toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklara göre, eğer ABD ekonomisi yılın ikinci yarısında daha güçlü büyüme sinyalleri verirse Fed Haziran ayında faizleri artıracak. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle içerde piyasalar kapalı olsa da yurtdışı piyasalarda dolar TL karşısında bu sabah 2,9952 sınırında işlem görüyor.

Dolar 3 lira sınırına yaklaştı.

Yurtiçi piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı olsa da yurtdışında devam eden işlemlerde dolar TL karşısında Reuters paneline göre saat 09.05 saatinde 2,9952 seviyesine çıktı.

Dolar dün günü 2,98 seviyesinden kapatmıştı. 

Doların yükselişinde, dün akşam Fed'den gelen Haziran'da faiz artırımı sinyalinin etkisiyle para biriminin küresel çapta değerlenmesinin etkisi büyük.

TUTUNAKLAR NE DEDİ?

Tutanaklara göre Haziran'da faiz artırımı için ayrıca enflasyonda yükseliş ve işsizlikte azalma şartları da devam ediyor. 

Reuters haber ajansı, Fed'in Haziran ayında faizleri artırma ihtimalinin piyasa uzmanlarının beklentisinin aksine daha yüksek olduğuna işaret etti.

Tutanaklara göre Fed üyeleri ABD ekonomisinide enflasyonun yüzde 2 olmasına ihtimal veren ekonomik iyileşme gördüklerini ve küresel ekonomik yavaşlamadan çok da tedirgin olmadıklarını ifade etti.

Bu da Haziran ayında faizin yükselme ihtimalini artırıyor.