Dolar tekrar yükselişe geçti ! 6 TL sınırı yeniden aşıldı

Bu sabah yeni haftaya 5.97 seviyesinin hemen altında güne başlayan Dolar/TL 13:00 itibariyle yeniden 6 TL sınırını aşarak 6,11'i gördü. Euro da 6,87 TL'den işlem görüyor.

Dolar tekrar yükselişe geçti ! 6 TL sınırı yeniden aşıldı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Dolar/TL yeni haftaya 6 liranın altında başladı. Bankalararası piyasada dolar/TL geçen hafta 6,2460'a kadar yükselmesi sonrasında cuma günü 6 seviyesinin altına inmişti.

Dolar/TL güne 6 civarında başladı. Dolar/TL 13.00'da 6.11 seviyesinden Euro ise 6,87 TL'den işlem görüyor.

Merkez Bankası önce 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verirken, ardından Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesine karar verdi.

TL’DE BASKI SÜREBİLİR

İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da tekrarlanacak olması siyasi belirsizliğin sürmesine ve reformların yine rafa kalkacağı beklentilerini kuvvetlendirirken, ABD ile düzelemeyen ilişkiler ve TCMB rezervlerine yönelik endişeler de TL’de baskının sürebileceğini gösteriyor.

Türkiye’nin uzun yıllardır devam eden ekonomik reform macerası İstanbul seçimlerinin tekrarlanması kararının ardından muhtemelen biraz daha gecikirken, geçen yılki TL krizini tetikleyen politikaların sona erdiğini görmek isteyen yatırımcıların sabrını sınayabilir.

Analistlere göre, faiz artırımının gündeme gelmesi için TL’de geçen yılın Ağustos ayındakine benzer hızlı ve düzensiz sert bir atağın görülmesi gerekiyor.

TL’nin geçen yıl 13 Ağustos’ta dolar karşısındaki günlük değer kaybı yüzde 11’i aşmış ve dolar/TL 7.24 ile tarihi zirveyi test etmişti. Bunun üzerine TCMB Eylül ayındaki toplantısında politika faizini 625 baz puan artırmıştı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News