FED'in faiz kararı sonrası Dolar ve Euro'da günün ilk rakamları

ABD Merkez Bankası'nın dün akşam açıkladığı faiz kararı sonrası dolar ve euro yeni güne sakin başladı. Dolar 5,68 TL'den, Euro ise 6,28 TL'den işlem görüyor.

FED'in faiz kararı sonrası Dolar ve Euro'da günün ilk rakamları
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Dolar/TL Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırı sonrası petrol fiyatlarındaki %20'ye yaklaşan sert yükselişin neredeyse tamamının ortadan kalkması ve fiyatların saldırı öncesi seviyelere yaklaşmasıyla birlikte yönünü değiştirdi. Dün akşam açıklanan Fed faiz kararı sonrası dolar/TL bu sabah güne 5.69 seviyesinin hemen altında başladı.

Bankacılar ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının gelişmekte olan ülke para birimleri açısından yön belirleyici olacağını belirtiyorlardı. Fed faiz kararı sonrası dolar yönünü değiştirdi.

Dolar/TL saat 09.30 itibarıyla 5.69'dan işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor. Euro ise 6,29 TL'den işlem görüyor.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 19 Eylül 2019 anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 437,04 lira, satış fiyatı 447,97 lira seviyesinde yer alıyor. Gram altın alış fiyatı 273,16 lira, satış fiyatı ise 273,28 liradan işlem görüyor.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler hem Türkiye ve hem de küresel piyasaları baskılamış TL de Türkiye’nin petrol ithalatçısı olması nedeniyle benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Petrol fiyatlarının saldırının ardından kaydettiği kazanımlarının büyük bölümünü geri vermesiyle birlikte TL’de görülen pozitif ayrışma bugün de devam etti.

FED FAİZ İNDİRDİ

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Eylül toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Böylece Fed fonlama faizi yüzde 1.75 – 2.00 aralığına indi.

Rezerv fazlasına uygulanan faiz oranı (OIER) yüzde 2.10'dan oy birliğiyle yüzde 1.80'e indirildi. Beklenti yüzde 1.80 idi.

Fed, ABD ekonomisi uzun vadeli büyüme beklentisini yüzde 1.9'da korudu. Karar metninin yayınlanmasının ardından Dolar Endeksi'nde (DXY) fazla değişiklik olmadı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News