Piyasalarda rüzgar tersine döndü ! Dolar fırladı

İstanbul'da tekrarlanan seçimler sonrası haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalar, ABD ile ilişkiler ve siyaset gündemi izlenirken, Dolar/TL güne 5.73 seviyesinde başladı. Kur daha sonra 5.80 seviyesine yükseldi.

Piyasalarda rüzgar tersine döndü ! Dolar fırladı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Seçim sonrası haftaya düşüşle başlayan dolar kuru öğle saatleri sonrası tekrar yükselişe geçti.

Geçen hafta Cuma gününü 5,82'den tamamlayan dolar, seçim sonrası haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlamıştı. Sabah saatlerinde 5,71'den işlem gören kur yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemişti. Öğle saatlerinden sonra tekrar yükselişe geçen dolar seçim öncesi bulunduğu seviyelere çıktı. Dolar kuru şu sıralar 5,80'den işlem görürken euro ise 6,61'den alıcı buluyor.

'DOLARDA 5,7550 DİRENÇ KONUMUNDA'
Analistler, Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından 4 yıllık seçimsiz döneme girildiğini belirtti. Belirsizliğin ortadan kalkması sonrası gözlerin uygulanacak ekonomi politikalarına çevrildiğini dile getiren analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,70'in altında kalıcılık olması durumunda düşüşün ivme kazanacağını, 5,7550'nin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

ALTIN FİYATLARI

23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından gram altın, 260 lira seviyesinde dengelendi. Çeyrek altın 430 lira ve Cumhuriyet altını ise 1,751 liradan işlem görüyor.

ALTININ ONS FİYATI 6 YILIN ZİRVESİNİ GÖRMÜŞTÜ

ABD ve İran arasındaki gerilim, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimi sinyali vermesi ve ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin etkisiyle değer kazanan altının ons fiyatı, geçen hafta 1.411,9 dolar ile 4 Eylül 2013'ten bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmıştı. 

Değer kazancını üst üste 5. haftaya taşıyan altının ons fiyatı, bu haftayı yüzde 4,30 primle 1.399,08 dolardan tamamladı. Ons altın, yatırımcısına yılbaşından bu yana da yüzde 9,1 kazandırdı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News