Erdoğan'dan erken seçim açıklaması
Meral Akşener'den HDP hamlesi !
İzmir'de şoke eden olay: Bebeğin idrarında uyuşturucu çıktı

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

"Dünya genelinde ve bölgemizde yaşanan gelişmeler, Suudi Arabistan ile işbirliğimizi ve dayanışmamızı artırmamıza neden olmaktadır"- "Türkiye ve Suudi Arabistan birçok konuda benzer görüşlere sahiptir. Bu ortak görüşlere sahip olunması bölgenin barış ve k

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:
A+ A-

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dünya genelinde yaşanan gelişmelerin, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin artmasına neden olduğunu belirterek, "İlişkilerimiz Suudi Arabistan Kralı'nın ziyaretiyle daha da iyi yerlere taşınacaktır." dedi.

Tüfenkci, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Tevfik bin Fevzan er-Rebia ile görüştü.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında tarihi ve köklü bir işbirliği olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, "İnşallah bundan sonra da yakın dayanışma içinde olunacaktır. Özellikle son yıllarda ortak siyasi irade ilişkilerimizi mükemmel bir seviyeye ulaştırmıştır. En önemlisi de halklarımızın birbirlerine olan yakınlıkları, duydukları sevgi ve muhabbettir. Bu sevgi ve muhabbet, her geçen gün ilişkilerimizin daha iyi ve mükemmele yaklaştığının göstergesidir." diye konuştu.

Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin iki ülke arasındaki işbirliği ve dayanışmanın artmasına neden olduğunu belirten Tüfenkci, "Türkiye ve Suudi Arabistan birçok konuda benzer görüşlere sahiptir. Ortak görüşlere sahip olunması bölgenin barış ve kardeşliği için de gereklidir. Her alanda iyi seyreden ilişkilerimiz Suudi Arabistan Kralı'nın ziyaretiyle daha da iyi yerlere taşınacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

- "İşbirliğine açığız"

Bakanlık olarak geniş bir alanda faaliyet gösterdiklerine dikkati çeken Tüfenkci, bu kapsamda bazı konularda yeni işbirlikleri yapabileceklerine işaret etti. İki ülke arasında ticaretin daha avantajlı yapılabileceği merkezler oluşturulabileceğini ifade eden Tüfenkci, böylece ülkeler arasındaki ticaret hacminin artırılabileceğini kaydetti.

Tüfenkci, kendi görev alanlarına giren konulara ilişkin her türlü işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Konuk Bakan Tevfik bin Fevzan er-Rebia da Türkiye ile Suudi Arabistan arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu belirterek, "İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 6 milyar dolara yakın bir seviyededir. İşbirliği ile bu rakamı daha da yukarıya taşıyabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendiğini görmekteyiz. Bana günlük iki ülke arasındaki uçuş sayısının 16'ya ulaştığı geldi. Yaz aylarında bu sayı çok daha yükseklere çıkıyor. Suudi Arabistan olarak mevcut ticaretimizi artırmak istiyoruz. İhracatımız petrole dayalı ama petrol dışında da tüketiciye yönelik ürünlerin ihracatına ağırlık vermeyi düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Dünya hurma ihracatının büyük bir kısımını gerçekleştirdiklerini belirten er-Rebia, "Türkiye'de her ne kadar hurmalarımıza büyük bir talep olsa da ihracat konusunda biraz sıkıntımız var. Bunun da nedeni uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisi. Suudi Arabistan tarafında baktığımızda Türkiye'den gelen ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin düşük bir seviyede olduğunu görüyoruz." ifadesini kullandı.

Tüfenkci de vergi oranları konusunda neler yapılabileceğine ilişkin Ekonomi Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.