Herkes Prof. Dr. Demirtaş'ın dolar 2,60 TL iken yaptığı konuşmayı konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faiz arttırmayacağız, indirmeye devam edeceğiz" açıklamasının ardından 17 TL sınırını da aşan dolardaki yükselişin ardından ekonomi profesörü Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın bundan birkaç yıl önce daha dolar 2,60 TL seviyesindeyken canlı yayında yaptığı konuşma yeniden gündem oldu.

Türk Lirası'nda Mayıs başında yeniden başlayan hızlı değer kaybı bu hafta vites yükseltti.  Mayıs'ta 14,7 seviyesinde olan dolar/TL kuru bugün 17 TL'yi aştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından yaptığı konuşmada "Bu iktidar faizi artırmayacak" demişti. Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrasında piyasalarda Türk Lirası'nın değer kaybı hız kazandı.

Bugün güne 16,87 TL'den başlayan Dolar bu haber yayına hazırlanırken ( 8 Haziran 2022 14:20 ) 17,16 TL'den, 18,08 TL'den başlayan Euro 18,45 TL'den, 21,24 TL'den başlayan Sterlin ise 21,59 TL'den işlem görüyor. Dün, doların satış fiyatı 16,74 lira, avronun satış fiyatı ise 17,88 lira olmuştu.

 Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve dövizdeki hızlı yükseliş sonrası Prof. Özgür Demirtaş'ın Dolar/TL kuru 2.60 iken söylediği sözler yeniden  gündeme geldi. 

 Dolardaki önlenemez artışın ardından Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın alınacak önlemleri yıllar önce NTV ekranlarında katıldığı canlı yayında ilkokul öğrencisine anlatır gibi anlatmıştı

Demirtaş'ın o videosu bugün yine gündem oldu. Peki Prof. Dr. Özgür Demirtaş ne demişti ?

İşte Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın dolar 2,60 TL seviyesindeyken yaptığı o açıklama:

"Yanlışlar devam mı eder, geri mi dönülür? Diyelim ki devam etti. Geri dönülürse çok güzel. Belli bir darbe aldık hasar aldık. Türkiye gayet kendini onarabilecek güçte bir ülke. 

Ama diyelim ki yanlıştan geri dönülmedi. Şu tip demeçler devam etti: Dolar yükselirse yükselsin bir şey olmaz. Faiz enflasyonun sebebidir, faizi indirelim enflasyon insin gibi söylemler devam ederse açık söyleyeyim piyasa Türkiye'nin gözünün yaşına bakmaz.

 Neden biliyor musunuz? Piyasa Avustralya'nın da gözünün yaşına bakmaz. Almanya'nın da gözünün yaşına bakmaz. Amerika'nın bile gözünün yaşına bakmaz. Bakmadı 2008 yılında. Bizim bunu anlamamız lazım. 

Biz şimdi çok duygu yüklü bir millet olduğumuz için insanlarla veya canlılarla ilgili konuşurken hep bize karşıymış gibi düşünüyoruz. Piyasa cansız bir şey. Duygusuz bir şey. Rasyonel bir şey. Piyasa niye rasyonel? Hata yapanı cezalandırır. 

Dolar endeksi zaten güçleniyor. En azından 105 seviyelerine kadar çıkmasını düşünüyorum. Dolar endeksi ne demek? Amerikan dolarının birçok ülkenin para birimine göre ortalama değeri demek. Bu yukarı çıkarken biz de bu yanlış söylemlere devam edersek: Bunlar kehanet değil, kahve falı değil, bilimden birer parça, ne olacağını açık ve net anlatayım. Türk lirası değer kaybetmeye devam eder, dolar artmaya devam eder.

Bizim enflasyon tam düşüyor derken düşmemeye devam eder. Politika faizinin inmesiyle beraber piyasa faizi artmaya devam eder. Türk Devleti daha büyük faiz yükünün altına girmeye devam eder. Hammadde fiyatları artar, pisaya yansır. İş iyece donuklaşır. Yabancı yatırımcı da bir saniye der: Ben niye Türkiye'ye yatırım yapayım?

 Şu anda dolar 2.60. Ben 2.60'tan gireceğim 1 milyon dolarım var. 2.6 milyon TL'ye denk gelir. Bunu yatıracağım Türkiye'ye yüzde 10 alacağım. Seneye 3 olacak bu bütüm aldığım getiri alıp çıkmak zorunda kalacağım. Ben bunu biliyorsam böyle bir ülkeye niye gireyim?