''Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahçup olur''
İstifası istenen başkandan olay olacak hareket
Hoffenheim - Başakşehir: 3-1

Kanola Veriminde Artış Bekleniyor

Trakya'da yaklaşık 400 bin dekar alanda üretilen kanolada bu yıl yüzde 30'luk verim artışı bekleniyor- Önder Çiftçi Projesi Başkanı Suyaran:- "Geçen yılla kıyasladığımız zaman bu yıl yüzde 30 civarında büyük bir verim artışı olacak gibi gözüküyor"

Kanola Veriminde Artış Bekleniyor
A+ A-

TEKİRDAĞ (AA) - YAVUZ KARADUMAN - Önder Çiftçi Projesi Başkanı Nezih Suyaran, bu yıl kanola veriminde yüzde 30 artış beklediklerini söyledi.

Suyaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Önder Çiftçi Projesi kapsamında 1997'den bu yana Türkiye'de kanola üretimini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Trakya'da yaklaşık 400 bin dekar alanda kanola üretildiğini ifade eden Suyaran, "Marmara Bölgesi'nin güneyinde ve İç Anadolu'da da kanola ekim alanı var ama yaklaşık yüzde 90'ı Trakya'da ekiliyor. Ülkemizin yağa ihtiyacı var ve yağ ihtiyacını karşılamak için özellikle kışlık olarak en iyi alternatif ürün kanoladır." dedi.

Suyaran, kanolanın bir münavebe bitkisi olduğunu ve tarım alanlarına birçok fayda sağladığını, birtakım zararlıların yok olması için çok güzel bir mera oluşturduğunu vurguladı.

Geçen yıl kanolada ekimlerin bazı bölgelerde gecikmesi ve aşırı yağış nedeniyle verimin düşük olduğunu ancak bu yılın kanola için güzel geçtiğini kaydeden Suyaran, "Geçtiğimiz hafta itibarıyla kanolalar sarı çiçek açmaya başladı. Bu yıl kanolada ekim çok iyi oldu ve iyi bir tarlaya ekildi. Ardından yağmurlar erken geldi ve iklim yumuşak gitti. Önemli olan bundan sonrası." diye konuştu.

Suyaran, geçen yıla göre bu yıl kanola da yaklaşık yüzde 30 verim artışı beklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Geçen seneki verimlere bakıldığında bir dekarda ortalama 275 kilogram ürün elde edilmişti. Geçen yıl verim düşüktü çünkü başlangıçta problemler vardı, aşırı yağışlar, yabancı otlar gibi sorunlar nedeniyle istenilen verim yaşanamadı. Geçen yılla kıyasladığımız zaman bu yıl yüzde 25, 30 civarında büyük bir verim artışı olacak gibi gözüküyor. Tabii bu mayıs sonuna kadar olan yağışlara da bağlı."