Merkez Bankası'ndan kritik açıklama

Merkez Bankası'ndan kritik açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, büyüme rakamlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bakanlar Kurulunda sunum yaptı.

Yılın üçüncü çeyreğinde yavaşlayan iktisadi faaliyetin, alınan tedbir ve teşviklerin desteğiyle son çeyrekten itibaren kademeli olarak toparlanacağının tahmin edildiğini belirten Çetinkaya, yakın dönemde küresel finansal piyasalarda artan oynaklıkların portföy hareketleri ve varlık fiyatlarında dalgalanmalara yol açtığını belirtti.

Çetinkaya, gelecek dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına işaret etti.

FİYAT İSTİKRARI BÜYÜME POTANSİYELİNİ DESTEKLEYECEK

Fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü etkileyen diğer faktörlerin yakından izlenerek para politikasında temkinli duruşun sürdürüleceğini vurgulayan Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Fiyat istikrarı toplumsal refah ve sürdürülebilir büyüme açısından önem arz etmektedir. Enflasyonla mücadelede elde edilen tecrübeler fiyat istikrarı hedefine kalıcı olarak ulaşabilmek için ortak çabanın önemine işaret etmektedir. Bu doğrultuda atılacak yapısal adımlar fiyat istikrarının yanı sıra makro ekonomik istikrarı da güçlendirerek ülkemizin büyüme potansiyelini destekleyecektir. Bütüncül bir yaklaşım ve ortak çaba ile fiyat istikrarına kalıcı olarak ulaşılması amaçlanmaktadır."

AA