Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Muş'ta Çiftçilere 42 Bin Meyve Fidanı Dağıtıldı

MUŞ'ta meyveciliğin geliştirilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından sağlanan 42 bin elma ve armut fidanı,...

Muş'ta Çiftçilere 42 Bin Meyve Fidanı Dağıtıldı
A+ A-

MUŞ'ta meyveciliğin geliştirilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından sağlanan 42 bin elma ve armut fidanı, ücretsiz olarak çiftçilere dağıtıldı.

Muş'ta 8 bin 500 dekar alanda meyve bahçesi bulunduğuna işaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, bu miktarın yetersiz olduğunu söyledi. Muş'ta yetiştirilecek meyve türlerini belirlediklerini bu yıl elma ile armut fidanları dağıttıklarını anlatan Ergün Çolakoğlu, önümüzdeki dönemlerde ise ceviz, kiraz ve üzüm fidanları dağıtalacaklarını belirtti. 28 bin elma, 14 bin armut fidanı olmak üzere toplam 42 bin fidanı toprakla buluşturmaları için çiftçilere verdiklerine dikkati çeken Çolakoğlu,fidanların bedellerinin İl Özel İdare tarafından karşılandığını vurguladı. Çiftçilerin daha önce açmış oldukları çukurlara dikim yaptıklarını ifade eden Çolakoğlu, şunları söyledi:

"Fidanları verdiğimiz çiftçilerden meyveciliği ovanın dışında kalan uygun havzalarda yapmasını istiyoruz. Hefedimiz Muş'ta meyveciliği geliştirmek. Tarım İşletmesi içerisindeki alanda toprağa gömülen fidanlar, dekar başına 40 adet olmak üzere daha önceden gerekli müracaatları yapmış olan vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.Temennimiz bununla birlikte meyvecilik daha çok gelişir. Amacımız, çiftçilerimize meyvecilikten daha çok para kazanmalarını sağlamaktır. Muş, yüksek rakımlı olduğu için elma çeşitlerimiz adapte olacak."

Öte yandan Serinova Beldesinden fidan almaya gelen Vahyettin Dinçer ise "Bundan böyle elma ve armut yetiştireceğiz" dedi.

FOTOĞRAFLI