Nefesler tutuldu ! Petrol fiyatları ne olacak ?

Nefesler tutuldu ! Petrol fiyatları ne olacak ?
Güncelleme:

Petrolde piyasalar, 30 Kasım'daki OPEC toplantısına çevrildi.

Petrol piyasasında gözler, 30 Kasım'da OPEC üyelerinin Viyana'da yapacağı toplantıya çevrildi. 'Toplantı sonunda uzlaşma sağlanacak mı? Üretimi belli bir seviyede dondurma kararı çıkacak mı?' soruları petrol piyasasına yön verirken ezber bozan tahminler ve açıklamalar peş peşe geliyor.

'OPEC TOPLANTISIYLA PETROL 60 DOLARA ÇIKABİLİR'

Uluslararası Denetim ve Danışmanlık şirketi KPMG'nin Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, OPEC ülkelerinin 30 Kasım’da Viyana’da yapılacak toplantıda alınabilecek orta ölçekli bir üretim kesintisi kararının, petrolün varil fiyatını yeniden 60 dolar seviyelerine çıkarabileceğini belirtti.

Okutur, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya ile Suudi Arabistan arasında imzalanması beklenen anlaşmanın fiyatların artacağını öngörenleri yeniden piyasaya çektiğini kaydetti.

OPEC ve üye olmayan ülkeler arasındaki güçlenen ittifakın, ham petrol üretiminde kısıntıya gitmek istediğine dair sergilediği algıyla petrol fiyatlarının artış gösterdiğine dikkati çeken Okutur, "Küresel ham petrol fiyatları, 28 Eylül’de Cezayir’de düzenlenen Rusya-OPEC toplantısının ardından arttı. Petrolün varil fiyatı psikolojik seviye olan 50 doların üzerine çıktı." ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü bir araya gelecek OPEC üyesi ülkelerin, petrol fiyatlarını dengelemek ve piyasadaki arz fazlasını azaltmak için üretimi kısmaya gidip gitmeyeceğinin gündemi meşgul ettiğini belirten Okutur, "İleriye baktığımızda ise 30 Kasım’da Viyana’da düzenlenecek OPEC toplantısında nihai bir anlaşma imzalanma ihtimali yüksek görünüyor. 30 Kasım’da Viyana’da yapılacak toplantıda alınabilecek orta ölçekli bir üretim kesintisi kararı, petrolün varil fiyatını yeniden 60 dolar seviyelerine çıkarıp üye ülkelerin rahat bir nefes almalarına zemin hazırlayabilir. Ülkeler ayrıca, ABD kaya gazı üreticilerinin fiyatlardaki yükselişe ne kadar hızla tepki vereceklerine odaklanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Okutur, geleceğe yönelik şu tahminlerde bulundu:

“ABD kaya gazı üretiminin bu duruma vereceği tepki piyasayı domine edecek. Fiyatlar 2017 yılında 65 dolar düzeyine ulaşacak. OPEC’in üretimi kontrol altına almaya yönelik son çabaları, piyasanın kartelin fiyatların aşağıya gitmesini önlemekten başka şeyler de yapabileceği umutları, ABD’nin üretim kapasitesi nedeniyle ters tepebilir. OPEC üyelerinin konsensusa ulaşamayacaklarına dair baz senaryomuzda ise gelecek yıl için 52,50 dolarlık ham petrol fiyatıöngörülüyor.”

'OPEC'İN UZLAŞMA SAĞLAYAMAMASI PETROL FİYATINI 35 DOLAR/VARİLE İNDİRİR'

JP Morgan, 30 Kasım'da Viyana'da toplanacak OPEC üyelerinin üretimin kısılması konusunda anlaşmaya varamamaları halinde petrol fiyatlarının 35 dolar/varile kadar gerilemesini beklediklerini bildirdi.

OPEC'in Çarşamba günü bir anlaşmaya varması olasılığının bir ay önceki yüzde 75-80 seviyesinden yüzde 60'a gerilediğini belirten JP Morgan, "30 kasım'da Viyana'da anlaşmaya varılamaması büyük olasılıkla bir pazar payı savaşının başlamasına yol açar ve piyasada arz fazlasının 2017'de devam etmesine neden olur" dedi.