Önce ekmek şimdi de süt; zam geldi !

Önce ekmek şimdi de süt; zam geldi !
Güncelleme:

Ulusal Süt Konseyi bugün Ankara'da toplandı. Çiğ süt fiyatı 27 kuruş zamlandı.

Çiğ sütün litre fiyatı şu an 1 lira 53 kuruş. Üreticiler çiğ sütün litre fiyatına 3 yıldır zam gelmediğini zor durumda olduklarını belirtiyorlardı. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada  1 Ocak itibarıyla geçerli olan 1.44TL/lt +0,09TL/lt=1,53TL/lt olan fiyat,1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere 1,70TLlt+0,10TL/lt=1,80 TL/lt oldu.” dedi.

3 YILDIR ZAM GELMİYOR

Konsey toplantısı öncesi sozcu.com.tr’ye açıklama yapan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu “Marketlerdeki süte üç senedir zam geliyor fakat üreticinin sattığı süte zam gelmiyor. Masraflarımız çok arttı. Enflasyon yüksek dayanmakta zorlanıyoruz.” diye konuştu. Solakoğlu ayrıca toplantı öncesi 2 liranın altındaki fiyatın üreticiyi kurtaramayacağını da belirtmişti.

Ekmek zammında kafalar karıştı; dava açıldı, Bakanlık zammı yalanladıEkmek zammında kafalar karıştı; dava açıldı, Bakanlık zammı yalanladı

 

27 KURUŞ ÜRETİCİYİ KURTARMAZ

Kırklareli’de 10 yıldır besi hayvancılığı yapan ve çiğ süt satan Mesut Aydın yapılan zammın üreticiyi memnun etmediğini söylüyor. Aydın konuşmasında, “27 kuruşluk zam üreticiyi kurtarmıyor. En az 2 lira olması gerekiyor. Ayrıca dişi hayvanlar kesiliyor. Eskiden 50 liradan aldığımız yemi şuan 65 liradan alıyoruz. Daha iyi yem almak istesek fiyatı 72 lira… Besicilikte birçok girdi maliyeti var ancak yapılan zam 27 kuruş. Çok az.” ifadelerini kullandı.

Sözcü