Petrol tırmanışa geçti

Petrol tırmanışa geçti
Güncelleme:

Petrol, stoklarda düşüş görülmesinin ardından yeniden tırmanışa geçti.

Petrol, ABD’de üretimin gerilemesi ve petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde düşüş göstermesinin ardından bu yılın en büyük aylık kaybını azaltıyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0.80 yükselişle 53.75 dolardan işlem görüyor.

Petrol vadelileri, Çarşamba günü yüzde 1.7 yükselmesinin ardından New York’ta yatay bir seyir izliyor. ABD’nin resmi verilerine göre stoklar 24 Temmuz itibarıyla sona eren 7 günlük dönemde 4.2 milyon varil gerileyerek 459.7 milyon varile indi. Bloomberg anketine katılan analistler stokların 850,000’e yükseliş göstereceğini öngörmüştü. ABD’de petrol üretimi Ekim 2013’ten en büyük düşüş gösterdi ve 2 aydan uzun bir sürenin en zayıf seviyesine indi.

Petrol, küresel arz fazlası sorunun süreci spekülasyonu ile ayı piyasasına düşmesinin ardından aralık ayından bu yana en büyük aylık kaybı kaydetmeye ilerliyor. OPEC’in öncü üretici üyeleri pazar payını korumak için rekor hacimde üretim yaparken, ABD’de petrol stokları 5 yıllık ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Syndey’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Stokların arttığını görmemek rahatlama yarattı. Ancak arzda kayda değer bir indirim gelmeden petrolde ralli görülemez” dedi.

Etiketler petrol abd brent stok