Petrol ve doğal gaza zam gelecek mi ?

Petrol ve doğal gaza zam gelecek mi ?
Güncelleme:

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, petrol ve doğal gaz fiyatlarının makul seviyede seyredeceğini açıkladı.

"Uluslararası petrol fiyatları yükselince birkaç gün içinde benzin fiyatları yükseliyor" diyen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, fiyatların makul seviyede seyredeceğini ve bunun vatandaş açısından güzel bir haber olduğunu söyledi. Ancak vatandaşlar, Türkiye'nin doğu illerinde benzinin litre fiyatına 7 TL'nin üzerinde, iç ve batı illerinde ise 7 TL sınırında para ödüyor. Birol, ABD'nin son 10 yılda petrol ve doğal gaz üretimini çok hızlı şekilde artırdığını belirterek, "Eğer Venezuela ve İran'da olanlar bundan 10 yıl önce yaşansaydı, üretim bu kadar düşmüş olsaydı, fiyatlar tavana çıkardı" dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’nin son 10 yılda petrol ve doğal gaz üretimini çok hızlı şekilde artırarak dünyada bir numaralı üretici haline geldiğini söyledi.

Şimdi ikinci safhanın başladığını belirten Birol, ABD’nin petrol üretimini artırmasıyla 5 yıl içinde dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz ihracatçısı haline geleceğini kaydetti.

Birol, ABD’nin dünyadaki enerji fiyatlarının şekillenmesinde de önemli rol oynayacağını aktararak, şöyle konuştu:

“OPEC ve Rusya’nın oluşturduğu bir grup var. Bu grup, üretimi kısıtlayarak fiyatların yukarıya doğru çıkmasını istiyor. Çünkü ekonomilerinin tamamı buna bağlı. ABD petrol üretimini ve doğal gazı artırdığı için bu hesaplar artık tutmamaya başladı. Bütün bu kısma çabalarına rağmen fiyatlar ılımlı şekilde gidiyor. Hatta doğal gaz fiyatlarında aşağıya doğru bir baskı var. Eğer Venezuela ve İran’da olanlar bundan 10 yıl önce yaşansaydı, üretim bu kadar düşmüş olsaydı, fiyatlar tavana çıkardı ama ilave petrol ve gaz üretimi geldiği için fiyatlar makul seviyelerde seyrediyor. Bu senaryo önümüzdeki yıllarda da devam edecek, fiyatlar makul seviyede seyredecek. Bu vatandaş açısından güzel bir haber.”

PETROL FİYATLARI YÜKSELİNCE DOĞAL GAZ VE ELEKTRİK DE ZAMLANIYOR

“Çok basit olarak söylemek gerekirse uluslararası petrol fiyatları yükselince birkaç gün içinde bizim pompadaki, istasyondaki benzin fiyatları yükseliyor.” diyen Birol, “Ondan 6 ay sonra kontratlarımız petrole bağlı olduğu için doğal gaz fiyatları yükseliyor. Ondan bir ay sonra da elektrik fiyatları yükseliyor. Yani direkt olarak petrol fiyatlarının yükselmesi kullandığımız arabanın benzinine, evdeki doğal gazlı ısınmaya veya kullandığımız elektrik faturasına hemen yansıyor. Fiyatların makul olması vatandaşların daha az enerji faturası ödemesine neden olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

BENZİNE GELDİ, MOTORİNE BEKLENİYOR

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına 2 Nisan’da 19 kuruş zam yapılmıştı. Yapılan bu zammın ardından benzinin litre fiyatı İstanbul'da 6.90 TL'ye, İzmir'de 6.94 TL'ye, Ankara'da ise 6.97 TL'ye çıkmıştı.

Benzine yapılan zammın ardından motorin fiyatlarında da bu hafta 13 kuruşluk bir fiyat artışı bekleniyor.

Seçiniz...