Radar cezaları iade edilecek mi ?

Radar cezaları iade edilecek mi ?

Maliye Bakanı Ağbal, ''Geçmişte kesilen radar cezalarının iadesi olacak mı ?'' sorusuna yanıt verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında konuştu.

Bakan Naci Ağbal, son dönemdeki ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kredi kartındaki taksit artışı konusuna değinen Ağbal, bir zamanlar kredi kartıyla çok fazla alışveriş olduğunu, bu yüzden taksit sayısını düşürdüklerini söyledi. Ağbal, taksit sayısının tekrar yükseltilmesinin nedenini ise 'Beklenenden daha fazla bir daralma var' şeklinde açıkladı.

ASGARİ ÜCRETTE KESİNTİ VAR MI?

Asgari ücrette kesinti tartışmasına da açıklık getiren Ağbal şu şekilde konuştu:

''Asgari ücrette yüzde 30'dan fazla artış yapıldı. Ekim ayında vergi dilimindeki gelişmelere bağlı olarak bir kısım asgari ücretlinin maaşı düşecek. Bekar 1300 lira, evli ve çocuklu 1380 lira alıyor. Sözümüz asgari ücret 1300 liranın altına düşmeyecek. 

1 Ekim'de bekar olan 1221 liraya düşecek. Ekimde evli olanın 1274 liraya düşüyor. Onun için hesabı söyle yaptık. Maaşı 1300 liranın altına düşen varsa alcaklarımızdan vazgeçiyoruz. 1300 lira düşmeyecek.''

RADARDA CEZA İADESİ

Programda tuzak uygulama TEDES de gündeme geldi. Acet, Bakan Ağbal'a geçmişte kesilen radar cezalarının ödemelerinin iade edilip edilmeyeceğini sordu.

Ağbal, bazı yerlerde iade edilebileceğinin sinyalini vererek, ''Çok sayıda radar var. Gerekli uyarılar var. Birkaç tane lokal yerde tuzak nitelğinde kesilmiş cezalar var. Gerekli araştırmaları yaparız. Bunlar için çalışırız. Ama EDS'den kesilen bütün paraları geri alacağız diye anlamak yanlış.'' şeklinde konuştu.