Meral Akşener'in partisine sürpriz isim
Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor
Facebook canlı yayınında intihar etti

Fındık üreticileri çareyi internette buldu !

Fındık üreticileri fiyatları düşük bulunca çareyi internette buldu.

Fındık üreticileri çareyi internette buldu !
A+ A-

Serbest piyasada oluşan fiyatlardan memnun olmayan bazı fındık üreticileri, çareyi ürünlerini internet üzerinden satışa sunmakta buldu.

Üretimi yapılan illerin serbest piyasalarında fındık ortalama 13 liradan işlem görürken, bazı üreticiler fiyatın artacağı beklentisiyle ürününü evinde bekletiyor. Fındığını saklamak yerine aklındaki fiyattan satmak isteyen bazı üreticiler ise alternatif yollara başvuruyor.

İnternetteki alışveriş sitelerini tercih eden üreticilerin bazıları 1 kilogram kabuklu fındığı 20 liradan satışa çıkarırken, kimisi de 25 liradan satışa sundu.
Satış ilanlarında fındığın kalitesiyle ilgili bilgiler de veren üreticiler alıcılara, kapıda ödeme, ücretsiz kargo gibi farklı seçenekler de sunuyor. Üreticiler toptan ve perakende satışta ise fiyatları ayrı tutuyor.

İnternete ilan veren Düzceli üreticilerden Serkan Özen, bu sezon rekolte az olmasına rağmen fiyatların bir türlü artmadığını belirterek, "Ben de çareyi fındığımı internetüzerinden satışa çıkarmakta buldum. Oldukça kaliteli olan fındığın kilogramını 25 lira olarak belirledim." dedi.

Kendi üretimleri olan organik fındığı satışa sunduğunu ve fındığının kalitesine güvendiğini dile getiren Özen, yaklaşık 4 ton fındığı olduğunu, arzu edenlerin bu fiyattan alabileceklerini söyledi.

Ordulu üreticilerden Selçuk Tiryaki ise bu sezonun mahsulünü internette satışa sunduğunu ifade ederek, "Yaklaşık 2 ton fındığı internet üzerinden satışa sundum. Kilogram fiyatını ise 20 lira olarak belirledim. Fındık oldukça kaliteli olup randımanı da iyidir. İlgilenmek isteyenler bana ulaşabilir." diye konuştu.

'ÜRETİCİLERE ÇARE BIRAKMADILAR'

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, üreticilerin düşük fiyat karşısında böyle biryol seçtiğini belirterek, "Üreticiye başka yol başka çare bırakmadılar. Üreticiler de düşük fiyat karşısında son çare olarak interneti seçti. Üretici kendi fındığını kendi pazarlıyor. Üretici böylelikle zararını da bu şekilde kapatmaya çalışıyor. Temennimiz ve beklentimiz bir an önce fiyatların yükselerek üreticilerimizin daha fazla perişan olmaması." ifadelerini kullandı.

AA