Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !
Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı

Gümrük operasyonda karar çıktı

Ocak 2011'deki büyük gümrük operasyonu ile ilgili davada karar verildi.

Gümrük operasyonda karar çıktı
A+ A-

Ocak 2011’de İstanbul AHL Kargo Gümrüğü merkezli yapılan büyük gümrük operasyonu sonrası açılan davada karar dün çıktı. Mahkeme, aralarında, dönemin AHL Kargo Gümrüğü Müdürü Hayrettin Eker, ile dönemin İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürü Coşkun Cihanoğlu’nun da olduğu 11 kişiye, çeşitli sürelerde hapis ve para cezası verdi. Dönemin İstanbul Gümrük Başmüdürü Lütfü Ekinci ile birlikte 35 sanık için de beraat kararı çıktı.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Ocak 2011’de yapılan, ve aralarında gümrük memurlarının yanı sıra, işadamları ve gümrük müşavirlerinin de olduğu operasyon sonrası açılan davada karar çıktı. 46 sanığın yargılamasını yapan Bakırköy 1. Ağır CezaMahkemesi, 5.5 yıl geride kalan operasyon sorması kararını dün açıkladı.

MÜDÜRE 4 YIL 4 AY HAPİS
Mahkeme, birçok kez rüşvet aldığı belirlenen Hayrettin Eker’e 4 yıl 4 ay 15 gün hapis, 145 bin 820 TL de adli para cezası verdi. Eker’e, örgüt kurma suçundan ise beraat verildi.

MEMURLARA 3’ER YIL 1’ER AY
Mahkeme, gümrük memuru sanıklar Erkan Uzunalioğlu, İhsan Durmazer, Nevzat Tunçtürk, Barış Akgül ve Nazmi Çallıoğlu’ya ise, 3’er yıl 1’er ay 15’er gün hapis, 90’ar bin TL de adli para cezası verdi. Mahkeme, bir diğer sanık Ali Pembeci’ye 2 yıl 6 ay hapis, 30 bin TL de adli para cezası verdi.

SEKRETERE DE HAPİS CEZASI
Hayrettin Eker’in sekreteri Selda Özkan ile muayene memuru Önal Yılmaz ise 1’er yıl 8’er ay hapis, 20’şer bin TL de adli para cezası aldı. Mahkeme, dönemin İstanbulGümrük Muhafaza Müdürü Coşkun Cihanoğlu ile polis memuru Mustafa Türker’e ise 2’şer yıl 1’er ay hapis cezası verdi. Cihanoğlu, operasyonun yapılacağı bilgisini Eker'e iletmekle suçlanmıştı.

ESKİ BAŞMÜDÜR İÇİN BERAAT
Mahkeme, bir bölüm sanık hakkında hapis cezası verirken, 35 sanık için ise beraat kararı verdi. Beraat kararı verilen isimler arasında, soruşturmanın '1 numaralı şüpheli'si olarak adı geçen, dönemin İstanbul Gümrük Muhafaza Başmüdürü Lütfi Ekinci de yer aldı. Ekinci’nin yanı sıra, işadamları Yusuf Bulut Öztürk, Hüseyin Barlın ve çok sayıda memur ile müşavir beraat kararı aldı.

ÜYE HÂKİMDEN İTİRAZ
Mahkemenin kararına, bir kısım sanık için ise karşı oy kullanıldı. Üye hakim Uğur Taşal, Hayrettin Eker’e bir çok kez zarf içinde rüşvet verdikleri belirlenen, soruşturma sürecinde MNG Kargo yetkilisi Levent Aydemir, uçak yedek parça ithalatçısı Zeki Gümüş, Sistem Antrepo’nun ortağı Hüseyin Barlın, UPS antreponun gümrükleme işlemini yapan UGL firmasının sahibi Yusuf Bulut Öztürk’ün de ayrı ayrı cezalandırılması yönünde görüş beyan etti.

'MAL VARLIĞI' DAVASI SÜRÜYOR
Aynı soruşturma kapsamında açılan ve Bakırköy 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ise suç gelirlerinin aklanması iddiasına ilişkin yargılama yapılıyor. Anılan davada da 37 kişi ve 4 firma için dava açıldı. Bu davanın en önemli dayanağını ise, MASAK ve bilirkişi raporları oluşturuyor. MASAK raporuna göre, banka hesap hareketleri mercek altına alınan isimlerin önemli bir bölümünde şüpheli işlemler tespit edildi. Anılan davaya ilişkin yargılama devam ediyor.