Galatasaray - Fenerbahçe: 0-0
İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''

Kurbanlıklardan önce kiralık araçlar bitiyor !

Kurban Bayramı'nda 9 günlük tatil için herkes kiralık araçlara yöneldi.

Kurbanlıklardan önce kiralık araçlar bitiyor !
A+ A-

Kurban bayramı yaklaşıyor, kamu ve bazı özel sektördeki çalışanlar 9 günlük tatil planını aylar öncesinden yapılmışa benziyor. Kimi memleketine, kimi tatile gitmek için gün sayıyor.. Öyle ki kurbanlıklardan önce kiralık araçlar tükeneceğe benziyor.

Vivi Yönetim Kurulu başkanı Uğur Çoban ile Kurban bayramı yaklaşması ve araç kiralama sektörüne dair sohbet ettik. İşte sohbetimizden bazı satır başları.

Ramazan Bayramı Dolu Dolu Geçti

Ramazan bayramının bu sene okulların kapanışından hemen sonraki haftalara denk gelmesi neticesinde, tatilcilerin ve gurbetçilerin yoğun bir talebiyle karşılaştık. Talepler neticesinde kiralanmayan araç kalmadı. . Ramazan Bayramına 2 hafta kala araçlar tükendi, kurban bayramında da aynı durum olacaktır. Normal hacimin 10 katı bile araç olsa, emin olun onlar da kiralanırdı. Bu da bizlere Türkiye’de rent a car sektörünün giderek yükseldiğini ve insanların araç kiralamaya yöneldiğini gösteriyor.

Kurbanlıklardan önce kiralık araçlar tükeniyor!

Bayramlar ve resmi tatiller gelmeden önce sırasıyla uçak, otel ve kiralık araç rezervasyonları yoğunlaşmaya başlıyor. “İnsanlar son gün kurbanlık arayıp bulabiliyor ama kiralık araç bulamayacaklar.” Kurban bayramı araç kiralama sektörü için yüksek sezon olarak adlandırılan, talebin en fazla olduğu dönemin tam son haftasına denk geldi. Zaten kiralanacak araç sayısı kısıtlı ve fiyatlar yüksekti. Kurban bayramında fiyatların daha da yükseleceğini belirtmekte fayda var. Şu anda birçok firma rezervasyonları ile bayram dönemi kapatmış ve misafirlerini bekler durumda.

Vivi olarak bizler şu anda bayram dönemi için %30 rezervasyon hacmindeyiz ve bu sayı her an artarak devam ediyor. Ağustos ayı sonunda kapasitemizin %80’inini dolduracağımızı ön görüyoruz. Eylül’ün ilk haftası ile birlikte kiralanacak araç kalmayacaktır. Bize gelen taleplere baktığımızda kullanıcıların genel anlamıyla 8-18 Eylül arasında araç aradıkları ve kiralama işlemlerini bu tarihlerde yaptıklarını görüyoruz.

Ayrıca çoğu rent a car firması OHAL nedeniyle yeni araç alımı yapmadı, kalan araçlarınıda yüksek fiyata vermeye çalışacaktır.

Kiralama Gün Sayısı Yüksek, Dizele Rağbet Var

Kış aylarında ortalama kiralama gün sayısı 4-5 iken yüksek sezon adlandırılan bu dönemde gün ortalaması 10’un üzerine çıkıyor. Uzun süreli kiralamalar olduğu için kullanıcıların %90’ı dizel araçlara yöneliyor. Benzinli araç kiralamalarda ise lüks gruptaki özel isteklerin dışında ekonomik ve otomatik vitesli araçlar tercih ediliyor.

Dizel araçların 1 Eylül itibariyle kalmayacağını düşünüyorum. Belki iptal olan rezervasyonlar olursa tek tük çıkabilir.

Kurban Sonrasında, Uygun Fiyatlı Araçlar Sizleri Bekliyor

Kurban bayramının hemen ardından Yüksek Sezon bitiyor ve fiyatlarda düşüş yaşanıyor. Ekim ayı itibariyle de aylık araç kiralamak isteyen firmaların veya bireylerin talepleri başlıyor. İleri tarihlere rezervasyon yaptırmak her zaman için avantajlı oluyor. Hem fiyat yükselmelerinden etkilenilmiyor, hem de uygun fiyata araç bulunabiliyor. Kurban bayramı sonrasına araç düşünenler için erken rezervasyonun tam sırası.

Dikkat! Dolandırılmayın

Vivi.com.tr Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çoban uyarıyor! Ucuz ve ekonomik araç kiralamak isterken dolandırılmayın. Özellikle bayrama son 2 hafta kaldığında, yeni yeni siteler türeyerek sürekli reklam çıkmaktadırlar. Bir çok kullanıcı dolandırılıyor.

Güvenmediğiniz, adını duymadığınız sitelerden araç kiralamaktan kaçının. Genelde bu firmalar net adres vermez, sosyal medya hesapları yoktur ve ya yeni hesap açmışlardır.  Web sitesi içeriği yok denecek kadar azdır, mutlaka arama motorunda firma ismini araştırın.