İzmir'de şoke eden olay: Bebeğin idrarında uyuşturucu çıktı
Erdoğan talimatı verdi A'dan Z'ye denetim başlıyor
AK Parti'de istifa operasyonu: 6 başkandan 5'i gitti

OMV o şirketle anlaştı !

OMV Petrol ofisi Aliağa'daki Depolama Tesisleri'ni satmak için SOCAR'la anlaştı.

OMV o şirketle anlaştı !
A+ A-

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın liderliğinde  bir grup uluslararası yatırımcı, OMV Petrol Ofisi AŞ’nin Aliağa’daki Depolama Tesisleri’nin satışı için OMV Aktiengesellschaft ile anlaştı.

SOCAR'dan yapılan açıklamada, bu tesislerin 2012 yılında temeli atılan  ve 2018’de faaliyete geçecek Star Rafineri için depolama ve sevkiyat noktası  olarak kullanılacağı, rafineri projesinin daha önce tasarlanmış lojistik  stratejisinin bir adımı olduğu bildirildi.

İzmir Aliağa'da Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisini inşa eden  SOCAR, OMV Petrol Ofisi AŞ’nin 200 bin metreküplük akaryakıt ve 45 bin  metreküplük LPG depolama kapasitesine sahip Aliağa Terminali’nin alınmasına  ilişkin, SOCAR’ın liderliğinde bir grup uluslararası yatırımcı ile OMV  Aktiengesellschaft arasında anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Petkim Yarımadası’nda inşası devam eden Star Rafineri’nin  operasyonlarını daha da etkinleştirerek bu girişimle SOCAR’ın bölgedeki depolama  kapasitesini geliştirecek ve aynı tesisi kullanan dağıtım şirketleri ile iş  birlikleri artıracak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Üst Yönetici Zaur  Gahramanov, SOCAR olarak tüm projelerini verimlilik esasıyla yürüttüklerini  belirterek, söz konusu satın alma ile beraber 2012 yılında Star Rafineri’nin bir  parçası olarak öngörülen tank tesislerinin hayata geçirildiğini kaydetti.

Gahramanov şöyle devam etti:

"Bu projeye ek olarak, SOCAR olarak tamamlandığında 18 milyar dolara  ulaşacak olan yatırımlarımızla, Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük doğrudan  yatırımını gerçekleştirenyabancı şirket olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Star  Rafineri kapsamındaki bu yatırım da Türkiye’ye duyduğumuz güvenin bir diğer  kanıtını oluşturuyor. Aliağa Terminali’nin yaklaşık 200 bin metreküplük depolama  kapasitesine sahip, kapasitenin 700 bin metreküpe kadar yükseltilebilecek.  Terminalde ayrıca 45 bin metreküplük LPG depolama tesisi bulunuyor ve bu tesisin  de kapasitesi artırılabiliyor."

OMV Petrol Ofisi AŞ uzun vadeli depolama sözleşmesi kapsamında ve  sözleşme süresince Aliağa’daki akaryakıt ve LPG depolarının kullanımına devam  edecek. Anlaşmayla birlikte, OMV Petrol Ofisi AŞ terminalden ürün ithal etme ve  sevk etme hakkına da sahip olacak. Anlaşma, rekabet kurumundan alınacak onay  dahil, bazı şartların yerine gelmesi sonrasında 2016 yıl sonuna kadar  tamamlanacak.

AA