Rusya'dan güzel haber

Rusya'da yayımlanan bir gazetenin Türkiye ile ilgili iddiası yalanlandı. Rusya Tur Operatörleri Birliği, Ağustos'ta charter seferlerin başlayacağını söyledi.

Rusya'dan güzel haber
A+ A-

Bu sabah Rusya’da yayımlanan “İzvestiya” gazetesinde yayınlanan açıklamasındaTürkiye’nin Rus turistlere 2016 yılında açılmasının mümkün olmayacağını ifade eden Rusya Tur Operatörleri Birliği Yürütme Müdürü Maya Lomidze, birkaç saat sonra bu beyanın geçerli olmadığı düzeltmesini yaparak, Türkiye’de herhangi yeni bir kargaşa yaşanmaması durumunda Ağustos ortalarında Türkiye’ye charter seferlerine başlanabileceğini söyledi.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, önceki açıklamaları yalanlayarak bu sefer Rusya hükümetinin resmi yayın organı “Rosiyskaya Gazeta” gazetesine konuşan Lamidze, “14 Temmuz tarihinde Moskova’da Rus ve Türk heyetleri arasında turizm konusunda güvenlik teminatı meselesi elbette ele alındı. Ancak bu görüşmelerde Türkiye destinasyonunu 2016 yılında hiç açılmayacağını ben söylemedim. Sadece Rusya açısından güvenliğin ön planda bulunduğunu ve başarısız darbe girişimi ardından bu konunun daha da güncel hal aldığını vurguladım. Dolayısıyla bundan sonra Türkiye’de herhangi yeni bir kargaşa çıkmadığı taktirde iki ülke yetkilileri Ağustos ortalarına doğru hem normal sefer sayılı uçuşlarla, hem de charter seferlerle Türkiye’ye turist taşınması konusunda anlaşabılır. Rusya’daki bazı gazeteler benim sözlerimi çarpıtmış” ifadesini kullandı.

Hürriyet