TL eriyor: Dolar, Euro ve altın rekora koşuyor

TL eriyor: Dolar, Euro ve altın rekora koşuyor
Güncelleme:

Piyasaların Merkez Bankası'nın faiz kararına kilitlendiği haftada dolar kuru 17.30 liranın üzerinde işlem görüyor. İşte dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

Türk Lirası'nda geçen yılın son çeyreğinde başlayan değer kaybı sürüyor. Dolar kuru 17 lira seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 

"YENİ BİR DÖNEME BAŞLANACAK VE TAM NORMALLEŞME OLACAK"
Suudi Arabistan'ın fiili yöneticisi olarak görülen Muhammed bin Salman 22 Haziran'da Türkiye'yi ziyaret edecek. Piyasalar yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı ve sağlanırsa tutarın ne olacağını yakından takip ediliyor. Bu kapsamda TCMB'nin olası bir swap anlaşması da takip edilen konular arasında.

Reuters'a ziyaret hakkında bilgi veren üst düzey bir yetkili, "Yeni bir döneme başlanacak ve tam normalleşme olacak. Ziyaret kapsamında enerji, ekonomi, güvenlik alanında bazı anlaşmalar imzalanacak" dedi.

Öte yandan piyasaların gözü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararında olacak. Merkez Bankası'nın yılın ilk 5 toplantısında olduğu gibi bu perşembe de politika faizini yüzde 14'te sabit bırakması bekleniyor. Karar 23 Haziran saat 14.00'te açıklanacak.

İşte piyasalarda son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 17,35 TL'den, Euro 18,37 TL'den, Sterlin ise 21,36 TL'den işlem görüyor. 
 
Dün, doların satış fiyatı 17,32 lira, avronun satış fiyatı ise 18,23 lira olmuştu.

Altın ve gümüş
Ons altın 1.837 Dolar'dan, Gram altın 1.024 TL'den, Çeyrek altın 1.647 TL'den, Cumhuriyet altını ise 6.776 TL fiyatıyla işlem görüyor. 
 
Altın fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 10 ile 20'lik farkla işlem görüyor.

Gümüş ise 12,15 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto paralar
 
Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 21 bin 159 dolar, Ethereum ise bin 157 dolardan işlem görüyor.