Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !
Yaz saati uygulaması için flaş karar !
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim

Tpe, Uluslararası Buluşlar Fuarı'na Katılıyor

TPE standında, "katlanabilir demonte kutu tuğla sistemi", "kavşaklarda kontrolü sağlayan bilgi panosu" ve "akışkanlığı düşük ürünler için elastik iç torbalı ve valf mekanizmalı ambalaj" buluşları tanıtılacak

Tpe, Uluslararası Buluşlar Fuarı'na Katılıyor
A+ A-

ANKARA (AA) - Türk Patent Enstitüsünün (TPE) 44. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'ndaki standında, "katlanabilir demonte kutu tuğla sistemi", "kavşaklarda kontrolü sağlayan bilgi panosu" ve "akışkanlığı düşük ürünler için elastik iç torbalı ve valf mekanizmalı ambalaj" buluşları tanıtılacak.

TPE'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) himayesinde 13–17 Nisan'da İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenecek fuara, 40 ülkeden 700 civarında buluşçunun katılması bekleniyor.

Çeşitli alanlarda yüksek teknoloji içeren veya günlük hayata ilişkin pratik çözümler sunan özgün yeni buluşların tanıtılacağı fuarda, 85 uzmandan oluşan uluslararası bir jüri ödüle layık görülenleri belirleyecek.

Fuar süresince TPE standında tanıtılacak 3 buluşun sahipleri ve bunlara ilişkin bilgiler şöyle:

Katlanabilir demonte kutu tuğla sistemi; Adem Arıbaş ve Gürçağ Özler'in sahibi olduğu buluş, "demonte, lego esaslı bir yapıya sahip bölme veya oda veya alanın oluşturulmasını sağlayan, yüzey parçalarının birleştirilmesiyle oluşan kutu tuğla sistemi" olarak tanımlanıyor. Buluşa konu kolayca katlanabilen modüler yapıdaki tuğla sistemiyle üst üste dizilerek duvar, pano, panel, oda gibi yapı oluşturulması, özellikle de fuar stantları ve ev/ofis içinde alçıpanın yerini alabilecek alternatif bir yeni bölme/oda oluşturacak yapılanma amaçlanıyor. Yüzey malzemesinin içe katlanabilmeyi sağlayan esnek yaylı "L" menteşe ve dışa katlanmayı sağlayan esnek, yaylı "U" menteşelerle yan yüzeylerinden birleştirilmesiyle kutu tuğla oluşturuluyor. Birbirinden bağımsız kutu tuğlaların, geçme kilit kısmı ve alttaki kutunun yuvarlak kısmın girdiği kilit yuvası alanıyla alt-üst olarak diğer bir deyişle dişili-erkekli birleştirilmesiyle ise 3 boyutlu, istenilen bölme veya oda veya alanın oluşturulması sağlanıyor.

Tanıtılacak diğer buluş ise Şahin Öner'in "kavşaklarda kontrolü sağlayan bilgi panosu". Bu buluş, "kavşaklarda, sürücülerin yaklaştığı trafik ışığının o andaki durumunu sürücülere önceden bildirerek kontrolü arttıran, sürücülerin kırmızı ışığa yakalanma ihtimalini minimuma düşüren ve geçiş üstünlüğü olan araçların kırmızı ışıkta beklemesini engellemeye yarayan bir bilgi panosu" şeklinde tanımlanıyor. Hangi tarihte ve saatte, hangi direğin hangi renkte, kaç saniye yanacağı bilgisi olan sinyal planına göre kavşaktaki tüm ışıkları yöneten ve kontrol eden yönetim kontrol birimi, bahsedilen yönetim kontrol birimiyle iletişim halinde olan ve yönetim kontrol biriminden aldığı verilerle sürücüleri kavşağın son durumu hakkında bilgilendiren bilgi panosu ve yönetim kontrol birimi, bilgi panosu ve geçiş üstünlüğü olan araçların birbirleriyle veri alış verişi yapmasını sağlayan haberleşme elemanı içeriyor.

Fuarda Necat Emircan'ın "Akışkanlığı düşük ürünler için elastik iç torbalı ve valf mekanizmalı ambalajı" da tanıtılacak. "Esnek bir hazne içinde ambalajlanan düşük akışkanlığa sahip ketçap, mayonez, hardal gibi gıda veya gıda olmayan ürünlerin bir akış deliğinden dışarıya akıtılmasını kolayca ve ambalaj içinde ürün bırakılmadan yapılmasını sağlayan ve bu işlemi ürünü havayla hiç temas ettirmeden gerçekleştiren ambalaj içi yapılanması" olarak aktarılıyor. Kapak içine yerleştirilen ve sıkma anında hazneden dışarıya hava çıkışını kesen, serbest bırakma anında ise hazne içine hava girişini sağlayan bir valf mekanizması ile esnek hazne içine yerleştirilen ve içinde hiç hava bulunmayan bir ortamda ürünün muhafaza edildiği aseptik iç torba içeriyor.