Yaz saati uygulaması için flaş karar !
''İstifası istenen belediye başkanı odasını topladı''
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim

Tüccardan Zam İsteyen Babadağlı Dokumacılar Makineleri Kapattı

DENİZLİ'nin Babadağ İlçe merkezi ile mahallelerinde faaliyet gösteren fason dokumacılar, beş yıldır tüccardan zam almadıkları gerekçesiyle 3 bin dokuma...

Tüccardan Zam İsteyen Babadağlı Dokumacılar Makineleri Kapattı
A+ A-

DENİZLİ'nin Babadağ İlçe merkezi ile mahallelerinde faaliyet gösteren fason dokumacılar, beş yıldır tüccardan zam almadıkları gerekçesiyle 3 bin dokuma makinesini süresiz kapatma kararı aldı.

Denizli'nin Babadağ İlçesi'nde Dokumacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, üyeleriyle görüştükten sonra ilçe merkezi ve mahallelerde bulunan 3 bin dokuma makinesini zam alıncaya kadar süresiz kapatma kararı aldı. Özellikle yoğun olarak faaliyet gösteren ve her evin altında bir dokuma atölyesinin bulunduğu Kelleci Mahallesi'nde, bazı fason dokumacılardan iki aydır makinelere dokunmadığı belirtildi.

Babadağ Dokumacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Öcal Yönük, tekstilin başkenti ilçede tekstilin zor durumda olduğunu belirterek, "ilçedeki ve mahallelerdeki fason dokumacılar zor durumda. Artan maliyetler karşısında zam almadığımız için ekonomik sıkıntıya döştük. Herkes borçlandı. Makinelerin elektrik paralarını ödeyemez hale geldik. Zam istiyoruz ancak yanaşmıyorlar. Biz de çaresine bakmak zorunda kaldık. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Zam alıncaya kadar makineleri kapatma kararı aldık. Odamıza kayıtlı 3 bin makine var. Resmen bedava çalışıyoruz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Şu anda atkısı 17 kuruşa çalışıyoruz. Bizim istediğimiz 20 kuruştur. Biz çok fazla fiyat istemiyoruz. Gece gündüz kendi ailemizle çalışıyoruz. Makineler 24 saat çalışıyor, böyle giderse makineler hurdaya gidecek, binlerce kişi de işsiz kalacak" dedi.

Fason dokumacılardan Ümit Karabulut ise günden güne zarar ettiklerini ve altından kalkamadıklarını belirterek, "Babadağ ve mahallerinde bazı üreticiler maliyetleri çıkarmadıkları için kapılarına kilit vurdu. Biz de bu işin son noktasına geldik. Kurtarmaz oldu, günden güne zarar ediyoruz. Bu yüzden makineleri kapatma kararı aldık. Düzelme olan kadar kapatacağız. Bu şartlarda çalışamayız" dedi.

FOTOĞRAF