Türk Eximbank'a 380 milyon dolarlık fon

Türk Eximbank'a 380 milyon dolarlık fon
Güncelleme:

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank`ın Uluslararası İslami Ticaret Finans Kuruluşu`nun öncülüğünde bir bankalar konsorsiyumundan 380,5 milyon dolarlık kredi sağladığını bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında Türk Eximbank ile ITFC öncülüğünde  bankalar konsorsiyumu arasında söz konusu krediye ilişkin bugün imza töreni  düzenlendiğini belirtti.

Türk Eximbank ile ITFC arasında 2013 yılında imzalanan 50 milyon  dolarlık "İki Aşamalı Murabaha Anlaşması" ile başlayan ilişkilerin önemli bir  aşamaya ulaştığını vurgulayan Pekcan, "Türk Eximbank, ITFC öncülüğünde bir  bankalar konsorsiyumundan 380,5 milyon dolartutarında kredi sağladı." ifadesini  kullandı.

Bakan Pekcan, geçen yıl ihracat kredilerinin yüzde 53'ünü tek başına  kullandıran Türk Eximbank'ın, bu yıl da ihracatçıların ve ihracat odaklı  KOBİ'lerin finansmana erişimi konusunda önemli rol oynayacağını aktardı.

Pekcan, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinde özellikle sanayi ve ihracat  alanlarında önemli bir konuma sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"2017 yılında, Türkiye ihracatının yüzde 56,2'sini gerçekleştiren  KOBİ'lerin ihracatının yüzde 31'i sanayi ürünlerinden oluşmaktadır.  Eximbank'ımızın ihracat odaklı KOBİ'lerimize daha fazla destek olmak için 2019  yılında sağladığı kaynağı yüzde 10 oranında artırmayı planlıyoruz. Bu oranla  birlikte, bankamızın sağladığı desteklerden faydalanan ve 2018 yılında yüzde 70,7  olan KOBİ payını, 2019 yılında yüzde 75'e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu noktada,  Türk ihracatçılarının İslami finansmana erişimi hususunda ITFC'nin sağladığı iş  birliği için teşekkür ediyorum."