İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''
Adalet Bakanı'ndan çarpıcı sözler !

Und'den Suudi Arabistan'a Lojistik Destek Talebi

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Türkiye ziyaretinin...

Und'den Suudi Arabistan'a Lojistik Destek Talebi
A+ A-

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Türkiye ziyaretinin Orta Doğu'yla yapılan taşımacılıkta kilit role sahip bu ülkeyle yaşanan sektörel sorunlarının çözümü için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

UND Başkanı Şener, yaptığı yazılı açıklamayla Kral Selman'ın Türkiye ziyaretinden sektör olarak memnuniyet duyduklarını açıkladı. Bu ziyaretin iki ülke ilişkileri adına önemine değinen Şener, Suriye krizi sonrasında bir süre Mısır üzerinden yapılan Orta Doğu taşımalarının bu ülkenin de Nisan 2015'ten itibaren geçişlere izin vermemesi üzerine, tek seçenek olarak Süveyş kanalı üzerinden yapılabilir hale geldiğini hatırlattı.

Orta Doğu'ya taşımalarda kilit role sahip Suudi Arabistan'dan yapılan ziyaretin, yaşanan taşıma sorunlarının çözümü için önemli bir fırsat olduğunu bildiren Şener, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çok yüksek olan Kanal geçiş ücretine rağmen Hatay RoRo'nun fedakarlıkları ile sürdürülen bu taşımalar son dönemde Suudi Arabistan vize prosedürleri sebebiyle yapılamaz hale geldi. Aracını gemiye bindirip Suudi Arabistan'a gönderen sürücülerin gemiden inen araçlarını almak üzere uçak yolu ile Suudi Arabistan'a girişleri mümkün olmuyor.

Suudi Arabistan tarafı 'Şoför ancak aracı ile birlikte ülkeye giriş yapabilir' diyor. Bu konuda Ulaştırma, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarımız ellerinden geleni yaptı ancak sonuç almak, Suudi tarafının tutumuna bağlı."

Bölgede ulaşmada yaşanan sorunlar nedeni ile ihracatımız durma noktasına gelmişken 2015 yılında UND üyesi bir grup Hataylı nakliyeci sorumluluk aldı ve yola çıktı. Bölgeden 50 taşımacı bir araya gelerek Hatay Ro-Ro'yu kurdular ve 2015 yılında 10 binin üzerinde araç taşıdılar. Her türlü zorluğa rağmen bu taşımayı başarıyla sürdürüyorlar. Bu fedakârlıklar desteklenmelidir."

Mersin’den İtalya'ya Ro-Ro ile yapılan taşımaya göre daha kısa olmasına rağmen Süveyş Kanalı Ücreti sebebiyle iki katı daha pahalı hale gelen Suudi Arabistan taşımalarının zaten zorluklara rağmen yapılırken ayrıca bir de sürücü vizesi sorunu ile karşı karşıya kalındığını kaydeden Şener, "Taşıma zorluklarının çözülmesi Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için hayati öneme sahip. Umuyoruz vize sorunu yakında çözülecektir, bölgeye mal gönderen ihracatçımız rahat olsun, mallar hiçbir zaman yerde kalmayacak ve müşterisine ulaştırılacaktır." ifadelerini kullandı.