Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez açıkladı: ''Dolar işte bu yüzden yükseldi!''

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez açıkladı: ''Dolar işte bu yüzden yükseldi!''

Kişisel blog adresi mahfiegilmez.com'da değerlendirme yapan ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar kurunun neden iki günde yeniden yükseldiğini açıkladı.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar kurunun neden iki günde yeniden yükseldiğini açıkladı.

Eğilmez'in yazısı şöyle:

Kur yükselişinin (ya da TL’nin dış değer kaybının) dış ve iç nedenleri vardır. Şu sıralarda Dolar genel olarak değer kaybettiği halde bizde Dolar kuru yükseldiğine göre göre bu seferki kur yükselişinde genel dış etkenlerin rolü yok demektir. Buna karşılık Türkiye’ye özel dış etkenlerin etkisi var. Örneğin piyasalarda, Biden yönetiminin Türkiye’ye yönelik tavrı henüz tam olarak netleşmemiş olsa da pek dostça olmayacakmış gibi bir hava var.   

Dolar, Euro, altın,... Piyasalar yeniden alev aldı! Dolar, Euro, altın,... Piyasalar yeniden alev aldı!

Kurun son iki gündeki yükselişinde asıl olarak iç nedenler ve orada da devletin en üst kademesinden gelen açıklamalar etkili görünüyor. Kanal İstanbul yatırımında ısrar edilmesi, rezervler konusunda gerçeklerin görmezden gelinmesi gibi açıklamalar riskleri artırmaya devam ediyor. Riskler artmaya başladığında da kur yükseliyor.  

Herkes aynı anda Dolar alsa bunu karşılayacak bir mekanizma var mı?

Dünyanın hiçbir ülkesinde herkesin aynı anda Dolar alması halinde bunu karşılayacak bir mekanizma yoktur.

Doları basan ABD’de bile bütün mevduat sahipleri bankalara gidip mevduatlarını aynı anda çekmeye kalksa sistem çöker. Bu tür hareketler genellikle büyük kriz dönemlerinde olur ve krizi içinden çıkılamayacak noktalara taşır. O zaman da devletler para çekilişine sınır koyar hatta yasaklarlar.

Benzer bir durum Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta küresel kriz sonrasında yaşanmıştı. Paniğe kapılan insanlar bankadan paralarını çekmeye kalkışınca sistem tümüyle çökmenin eşiğine gelmiş ve bankalardan para çekilişine günlük sınırlamalar getirilmişti.

Mahfi Eğilmez'in yazısının tamamı için...