Genel müdür yardımcısı otelde ölü bulundu !
Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !

Yeni Egea Hatchback Banttan İndi (3)

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa'daki açılış törenlerini, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve...

Yeni Egea Hatchback Banttan İndi (3)
A+ A-

UTİB VE UHGİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa'daki açılış törenlerini, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ödül törenine katılarak sürdürdü.

Törende konuşan Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesinde sanayicilerin payının büyük olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisi bölgesel ve küresel birçok zorluğa rağmen yüzde 4 gibi bir büyüme gösterdiğini hatırlatan Işık, "Sanayi sektörümüz, özellikle son çeyrekte bu büyümeye çok önemli bir katkı verdi. Sanayi üretimi, hem Ocak, hem de Şubat aylarında yıllık bazda çok yüksek artışlar gösterdi ve yüzümüzü güldürdü. Zira biliyoruz ki sanayide çarklar dönüyorsa, Türkiye büyüyor demektir. Hem mevcut fabrikalarımız daha yüksek kapasiteyle üretim yapıyor, hem de yeni üretim tesisleri faaliyete geçiyor. İşte bugün, Bursa için en önemli iki sektör diyebileceğimiz otomotiv ve tekstil sektöründe, iki dev yatırımın açılışını gerçekleştirdik. İnşallah bu tür yatırımlar, hem Bursa'da, hem de Türkiye genelinde artarak devam edecek" dedi.

'2014'TE ÜLKEMİZİN TOPLAM AR-GE HARCAMASI 17,6 MİLYAR'

Nanoteknolojiyle üretilmiş ürünlere, fonksiyonel tasarımlara, çevre dostu ürün ve üretim süreçlerine, teknik tekstil uygulamalarına ve kompozit ürünlere yoğunlaşmak gerektiğini belirten Işık, "Bu çalışmaları yapabilmek için, özellikle test ve laboratuar hizmetlerini geliştirmek gerekiyor. Bursa'da kurulu olan TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuarı'nda sanayicilerimize önemli hizmetler veriyoruz. Şu anda tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik, akredite olmuş 120 laboratuar ve 19 muayene hizmeti BUTAL bünyesinde yapılıyor. Burada ışık ve nem ile nemlendirme, tekstil kimyası, haslık, klimatik yaşlandırma, lif tanımı, yanma davranışı gibi alanlarda testler yapılıyor ve bu testlerin içeriğini de sürekli geliştiriyoruz. Tekstil sektörünün Ar-Ge faaliyetleri konusunda daha aktif olması gerektiğine inanıyoruz. Şu anda ülkemizde 245 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Ancak bunların 11'i tekstil, 2'si hazır giyim olmak üzere, sadece 13 tanesi tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. 2014'te ülkemizin toplam Ar-Ge harcaması 17,6 milyar lira iken, bu iki sektörün Ar-Ge harcaması sadece 125 milyon dolardır. Bunlar düşük teknolojili sektörler gibi bir savunmanın geçerli olmadığını ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

'HER MÜŞTERİ İÇİN ÖZEL ÜRETİM YAPMAK GEREKECEK'

Sanayi 4.0 sürecinin önemli sonuçlarından birisi olarak seri üretim mantığının yavaş yavaş değişeceğinin altını çizen Işık, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık neredeyse her müşteri için özel üretim yapmak gerekecek. Dolayısıyla bilhassa hazır giyim sektöründe, tüketicileri de üretim sürecine doğruda dahil etmek gerekecek. Sektörün bu tür değişimleri iyi analiz etmesi ve şimdiden gerekli hazırlıkları yapması önem taşıyor."

Konuşmasını, "Önümüzdeki dönemde de yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımız içindeki payını artırmak istiyoruz" diyerek sürdüren Işık, reel sektörün nitelikli yatırımlarını ve Ar-Ge projelerini teşvik etmek için radikal politikalar uyguladıklarını söyledi. Özellikle tekstil, hazır giyim, mobilya gibi sektörlerde, tasarım yoluyla karlılığı kısa sürede artırmanın mümkün olduğuna dikkat çakan Işık, "Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2014 yılında, hazır giyim sektöründe, tasarım yapmayan firmaların faaliyet karlılığı yüzde 4,5 iken, tasarım yapanların faaliyet karlılığı yüzde 7,3 olmuştur. Bu gerçekten de dramatik bir farktır. Benzer bir şekilde, Türkiye'nin ihraç ettiği erkek gömleğinin kilogramı ortalama 26 dolardan satılırken, İtalya'da kilogram başına satış fiyatı 98 dolar civarındadır. Hemen hemen aynı kalitede olan bu gömleklerin fiyatları arasındaki bu çarpıcı fark, büyük oranda marka ve tasarımdan kaynaklanıyor. Bu nedenle, Ar-Ge Reform Paketi'nde tasarımla ilgili çok radikal adımlar attık. Artık 10'dan fazla tasarım personeli çalıştıran firmalar, tasarım merkezi kurabilecek. Bu tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı her türlü destek ve muafiyetten de yararlanabilecek. Yine teknoloji geliştirme bölgelerinde yapılan tasarım faaliyetlerini de destek kapsamına aldık. Ar-Ge ve tasarım yapan firmalara destek sağladığımız gibi, Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sipariş yoluyla yaptıran firmalarımızın da vergi indiriminden yararlanmasını sağladık" şeklinde konuştu.

Sanayi 4.0 sürecinin sadece yazılım ve elektronik gibi yüksek teknolojili alanları olmadığını ifade eden Işık, tekstil ve hazır giyim sektörünün bu yeni sürece şimdiden hazırlanması gerektiğini hatırlattı.

Konuşmasının ardından Bakan Işık, UHKİB ve UTİB üyelerine ödüllerini verdi. Bursaspor Başkanı Ali Ay da İhracat Yıldızları ödülüne layık görüldü.

FOTOĞRAFLI