Ev veya İşyeri alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Projepedia.com danışman kadrosunun ortak fikirleri ile konut alacaklara önemsemeleri gereken maddeler hazırlandı.

Ev veya İşyeri alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
A+ A-

Dairenin brüt ve net alanlarının doğru belirtildiğinden emin olmak gerekir. Bazı projelerde balkon, ortak alanlar veya binanın sosyal alanları da net metrekareye dahil edilebildiğinden, ilk dikkat edilmesi gereken husus mal sahibine fayda sağlayabilecek alanın hesabıdır. Bunun dışında evin güneş alma durumu, sosyal yaşantınıza uygunluğu vb. konuların da gözetilmesi faydalı olur.

Yeni olmayan bir ev veya işyeri almadan önce, evin yıkım kararı olup olmadığını, ruhsatla ilgili bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı mülkün belediyedeki dosyasına bakarak anlamanız gerekmektedir. Bu bilgileri tapudan edinmeniz de mümkün. 

Yeni ev alacaksanız eğer inşaatı yapan firmanın güvenilir olmasına, daireyi vaat edilen tarihte, ek masraflar çıkartmadan teslim edebilecek bir kurum olmasına dikkat edilmelidir. İnşaatın projesi onaylanmış, temeli atılmış, yapı inşa izni alınmış  ve kat irtifakı kurulmuşsa Kat İrtifak Tapusu adı altında size tapu verilebilir. Alıcının apartmandaki yerini gösteren bir belge olan Kat İrtifak Tapusu gerçek bir tapudur ve inşaattaki haklarınızı güvenceye almanızı sağlar. Müteahhitlerin geçmiş dönemdeki performansları da son derece önemli bir veridir. 

Hisseli satışlarda tapu üzerinde hissesi olan tüm hissedarların satış günü orada bulunması gerekir. Gelemeyecek olan hissedarlar diğer hissedarlara veya bir vekile vekaletname vermek zorundadır. Hissedarlardan biri dahi satış işlemini onaylamazsa, tapu iptal davası açabilir. 

Projepedia.com Nedir?

Projepedia.com tüm konut projelerinin ve ticari projelerin ayrıntılı bir şekilde sunulduğu, kat planları, ödeme koşulları ve bunun gibi bilgilerin yer aldığı proje tanıtım platformudur. Projepedia.com, size aradığınız evi bulurken veya sahip olduğunuz evinizi satarken her türlü hizmeti sunan ve aynı zamanda para kazandıran dijital bir emlak danışmanlık platformudur.